ازدواج سفید در ایران كج كاركرد است

ازدواج سفید در ایران كج كاركرد است به گزارش جوان بین یك استاد دانشگاه با بیان این كه تحقیقات نشان می دهد تاخیر در ازدواج در ایران عموما خود خواسته است اظهار داشت: اگر تاخیر در ازدواج منجر به توانمند سازی فرد شود مطلوب است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، شهلا كاظمی پور در نشست بررسی تأثیر فضای مجازی بر ازدواج جوانان با بیان این كه در روند ازدواج شاهد تغییراتی بوده ایم اظهار داشت: یكی از متفكران به نام اینگلهارت مبحث تغییرات ارزشی را در این خصوص مطرح كرده است. بر طبق این نظریه كم یابی به معنای این كه افراد بیشترین ارزش را برای چیزهایی قائل می شوند كه كمیاب است یكی از علل تغییرات ارزشی در حوزه ازدواج است. بدین سان كه جوانان در مورد برنامه های زندگی شان اولویت بندی می كنند و تحقیقات نشان می دهد كه اولویت زندگی جوانان بخصوص در مورد دختران تحصیل است چون كه آنها نگران هستند همزمان با ازدواج همسرشان با ادامه تحصیل آنها موافقت نكند. همینطور اولویت بعدی آنها در مورد شغل است همان گونه كه می دانید هر دوی این موضوعات همچون مسائل كمیاب در زندگی ما هستند.
این جمعیت شناس در ادامه به مبحث اجتماعی شدن و ارزش های بعد كه منعكس كننده شرایط پیش از بلوغ هستند اشاره نمود و اظهار داشت: در شرایط حال حاضر كشور ما ارزش ها به سمت مادی گرایی میل می كنند به عبارت دیگر ازدواج برای ما صرفا تبدیل به یك معامله و گرفتار مادی گرایی مفرط شده است بنابراین هم هست كه همزمان با خواستگاری فردی از فرد دیگر ابتدا از دارایی ها و موضوعات مالی پرسش می شود.


چرا جوانان فضای مجازی را انتخاب می كنند؟

كاظمی پور با اشاره به این كه انواع استفاده جوانان از فضای مجازی تابع محدودیت های اجتماعی و فرهنگی است اظهار نمود: در واقع نحوه استفاده از فضای مجازی یك معلول اجتماعی است. جوانان به این علت استفاده از فضای مجازی را انتخاب می كنند كه در آن از محدودیت های دنیای واقعی خبری نیست و گزینه های گوناگونی را به آنها عرضه می كند.
این استاد دانشگاه با اشاره به مسئله تاخر فرهنگی در جوامع در حال توسعه هم اظهار داشت: این مورد به آن معنا است كه در این جوامع تكنولوژی یك باره با شدت مورد استفاده قرار می گیرد در حالیكه فرهنگ استفاده از آن هنوز وجود ندارد. برای مثال در دهه ۷۰ استفاده از تلفن همراه و گرفتن آن در دست در خیابان یك پرستیژ بود در حالیكه امروز این كار از مد افتاده است. همینطور شكاف نسلی هم یكی دیگر از موضوعات موثر بر رغبت جوانان بر ازدواج است كه مطالعات جدید نشان می دد هر چه جامعه بیشتر رشد كند فاصله بین نسل ها كوتاه تر می شود برای مثال در گذشته فاصله نسلی را ۲۵ سال در نظر می گرفتند اما الان بین یك جوان ۱۵ ساله و ۲۰ ساله تفاوت فرهنگی بسیار است.
كاظمی پور با انتقاد از این كه وقتی تكنولوژی وارد جامعه ما می شود ابتدا چشم بسته آنرا محدود می نماییم اضافه كرد: سپس پس از این كه استفاده از فضای مجازی وارد فاز زیر زمینی شد، فریاد وامصیبتا سر می نهیم و به دنبال حل مشكل هستیم.


تاخیر در ازدواج چه زمانی مطلوب است؟

وی با بیان این كه اگر تاخیر در ازدواج منجر به توانمند سازی فرد شود مطلوب است اضافه كرد: به عبارت دیگر اگر فرد به شكل خود خواسته ازدواجش را به تاخیر بیاندازد این مورد معضل نیست اما اگر تاخیر در ازدواج ناشی از محدودیت ها باشد این مورد تبدیل به یك معضل می شود. تحقیقات نشان می دهد كه در ایران بیشتر تاخیر در ازدواج ها خود خواسته است. این جمعیت شناس با تاكید بر این كه ما اجازه نداریم در مورد ازدواج و طلاق با استفاده از آمارهای خام صحبت نماییم افزود: آمارهای خام نشان داده است ازدواج در ایران كاهش یافته و طلاق بیشتر شده است اما نباید فراموش نماییم كه تعداد افراد در سن ازدواج به دنبال كاهش موانع دهه ۷۰ كاهش یافته است؛ در صورتیكه تعداد ازدواج ها را به كل جمعیت محاسبه نماییم این كاهش بازتاب دهنده آمار درستی از كاهش ازدواج در كشور نیست.
وی با تاكید بر این كه برای محاسبه میزان ازدواج و طلاق باید میزان خالص این دو واقعه جمعیت شناختی محاسبه شود اظهار داشت: میزان ازدواج در سال ۸۵ حدود ۸۰۰ هزار مورد، در سال ۹۰ حدود ۸۹۰ هزار مورد و در سال ۹۵ حدود ۷۰۰ هزار مورد بوده است اما با محاسبه میزان خالص ازدواج یعنی تعداد ازدواج های یك سال به مجردان همان سال شاهد می باشیم كه میزان خالص ازدواج در ایران افزایش یافته است.


روند ازدواج كاهش نیافته است

به نقل از او همینطور تعداد مجردان در سال ۸۵ حدود ۱۸ میلیون در سال ۹۰ هم ۱۷ تا ۱۸ میلیون و در سال ۹۵ حدود ۱۳ میلیون شده است.
كاظمی پور افزود: زمانی كه از ۱۳ میلیون دختر و پسر جوان مجرد صحبت می نماییم كه شامل ۸ میلیون پسر و ۵ میلیون دختر هستند و در كنار این آمار شاهد ازدواج سالانه ۷۰۰ هزار نفری آنان هستیم، این آمار نشان داده است روند ازدواج كاهش نیافته است البته قرار نیست كه همه این افراد در طول یك سال ازدواج كنند و به دنبال یك روند چند ساله این مجردان ازدواج خواهند كرد.
این استاد دانشگاه با بیان این كه معتقدم كه سازمان ها و دستگاه ها با دخالت مستقیم با پدیده های اجتماعی جواب مطلوبی نمی گیرند اضافه كرد: برای حل مشكلات باید زیر بناها را درست نماییم و به جای عبارت تسهیل ازدواج به سراغ ازدواج ساده، صمیمی و پایدار برویم.


مراسم ازدواج دانشجویی تنها برگزاری یك جشن ازدواج است

كاظمی پور در ادامه تصریح كرد: وام ازدواج حتی اگر تعداد ازدواج ها را زیاد كنند به استقامت و انسجام خانواده كمك نمی نماید. همینطور مراسم ازدواج دانشجویی تنها برگزاری یك جشن ازدواج است چون كه از قبل از آن از جوانان درخواست عقد نامه می كنند؛ اگر عقد جوانان از قبل اتفاق افتاده است پس نقش ازدواج دانشجویی در تسهیل این فرآیند چیست؟.


به جای فیلتر كردن فضای مجازی و استفاده از فیلتر شكن ها، این فضا را مدیریت كنیم

ایشان در ادامه با بیان این كه جوانان در فضای مجازی به دنبال انتخاب اصلح هستند توضیح داد: اگر فضای مجازی را برای جوانان نرمال سازی نكنیم گرفتار صدمه می شویم. به جای فیلتر كردن فضای مجازی و سوق دادن جوانان به استفاده از فیلتر شكن ها چرا این فضا را مدیریت نمی كنیم؟ این در شرایطی است كه ما این فضا را می بندیم و تازه این پرسش را مطرح می نماییم كه چرا جوانان ازدواج نمی كنند؟ تا زمانی كه ازدواج با روابط جنسی گره خورده باشد مسئله حل نمی گردد.


ازدواج سفید در ایران "كج كاركرد" است

این جمعیت شناس با بیان این كه در گذشته ازدواج امری اجتماعی بود چون كه در واقع باعث پیوند خانواده ها می شد افزود: اما زمانی كه به سمت جامعه مدرن حركت می نماییم ازدواج تبدیل به امری فردی می شود. معتقد هستم پدیده همباشی در غرب برای آن جوانان كاركرد دارد چون كه مقدمه ای برای ازدواج است اما این مورد در ایران یك كج كاركرد است چون كه در مورد افرادی اتفاق می افتد كه از ازدواج باز مانده اند.1398/07/29
23:13:45
5.0 / 5
4789
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان