تصویب آئین نامه های اجرایی قانون پشتیبانی از حقوق معلولان در دولت

تصویب آئین نامه های اجرایی قانون پشتیبانی از حقوق معلولان در دولت به گزارش جوان بین در جلسه امروز هیئت وزیران كه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، سه آئین نامه اجرایی مربوط به قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.


به گزارش جوان بین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، بر مبنای یكی از آئین نامه های مذكور، به كارفرمایانی كه افراد دارای معلولیت جویای كار را در مراكز كسب و كار خود جذب و بكارگیری كنند، در طول دوران اشتغال افراد مذكور، كمك هزینه ارتقاء كارایی فرد دارای معلولیت با رعایت شرایط مندرج در این آئین نامه پرداخت خواهد شد.
دولت همینطور به باعث آئین نامه اجرایی دیگری از قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، مصوب كرد كارفرمایانی كه در مراكز كسب و كار خود، افراد دارای معلولیت جویای كار را استخدام نمایند، از پرداخت حق بیمه سهم كارفرمایی در قبال افراد دارای معلولیت جذب شده معافند. همینطور افراد دارای معلولیتی كه به صورت خوداشتغالی یا در كارگاه های اشتغال خانگی و یا از راه مراكز پشتیبانی شغلی مشغول به كار هستند، حسب مورد از پرداخت حق بیمه سهم كارفرما یا خویش فرما معاف می گردند و حق بیمه سهم كارفرمایی یا خویش فرمایی این گونه افراد توسط دولت تأمین و پرداخت خواهد شد.
آیین نامه اجرایی آموزش عالی مجانی افراد دارای معلولیت، از دیگر آئین نامه های مصوب هیئت وزیران بود. به باعث این آئین نامه، افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط می توانند از تسهیلات مربوط به معافیت از پرداخت شهریه برای یك مرتبه در هر مقطع تحصیلی در سقف سنوات مجاز آموزش مجانی بهره مند شوند.
شرایط پذیرش و تحصیل دانشجویان مشمول این آئین نامه در واحدهای آموزش عالی برابر با ضوابط و مقررات آموزشی حاكم بر واحدهای آموزش عالی مربوط بوده و شهریه تحصیلی آنها حداكثر معادل شهریه همان رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی داخل كشور محاسبه و پرداخت می شود و باقیمانده شهریه بر عهده فرد مشمول است.
همچنین تسهیلات مبحث این آئین نامه شامل دوره های آموزشی است كه منتهی به دریافت مدرك تحصیلی رسمی، دارای ارزش علمی و بدون ذكر كلمه معادل صادر شود و برای ادامه تحصیل در یكی از مقاطع تحصیلی بالاتر ملاك عمل باشد.
لازم به ذكر است فرد دارای معلولیت كه از بورسیه استفاده نموده یا مشمول قانون متعهدان خدمت به وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد، مشمول استفاده از تسهلات مذكور نیست.


تصویب دستورالعمل اجرایی تجارت اموال فرهنگی – تاریخی و هنری منقول مجاز
دولت با هدف پیشگیری از سوء استفاده آثار فرهنگی – تاریخی كه دربردارنده هویت ملی ایرانی ها است، دستورالعمل اجرایی تجارت اموال فرهنگی – تاریخی و هنری منقول مجاز را تصویب كرد.
این دستورالعمل به استناد موادی از آئین نامه «مدیریت، ساماندهی، نظارت و حاكمیت از مالكان و دارندگان اموال فرهنگی – تاریخی منقول» كه به صورت دقیق تر جزئیات قواعد تجارت اموال فرهنگی – تاریخی و هنری را تبیین نموده، تهیه و تدوین شده و در آن ضوابط تجارت اموال مبحث این دستورالعمل، شرایط متقاضیان تجارت اموال فرهنگی – تاریخی و هنری منقول مجاز، فرایند تقاضا، صدور مجوز و نظارت بر فعالیت ها و مقررات انضباطی و مجازات های در نظر گرفته شده، مورد بررسی قرار گرفته است.


همكاری ایران و قرقیزستان در زمینه امنیتی و انتظامی
هیئت وزیران در ادامه، با صدور مجوز به وزارت كشور برای امضای موقت موافقت نامه همكاریهای امنیتی و انتظامی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان موافقت نمود.


تصویب آئین نامه اجرایی نحوه صدور تضمین نامه های عهده ایران
دولت همچنین، آئین نامه اجرایی نحوه صدور تضمین نامه های عهده دولت جمهوری اسلامی ایران را به تصویب رساند.
آیین ­نامه فوق با رویكرد ایجاد سامانه ای تحت عنوان «سامانه جامع مدیریت تضامین دولت» برای مدیریت و یكپارچه­ سازی رویه­ های صدور تضامین و كنترل بار مالی احتمالی ناشی از آن و هم چنین رصد ایفای تعهدات كه بر عهده دولت می ­باشد، تهیه شده است. هم چنین سامانه مذكور امكان پیش­ بینی صحیح اعتبار ردیف­ های بودجه ­ای برای سنوات آتی از قبیل بازپرداخت اصل و سود اوراق، تعهدات بین­ المللی و بازپرداخت تعهدات به سیستم بانكی و میزان قابل انتشار انواع اوراق مالی اسلامی در سنوات آتی با عنایت به ظرفیت ­های مالی موجود در كشور و مدیریت تعهدات ارزی دولت در حوره تضامین را فراهم می­ كند.


تهاتر مطالبات و بدهی های برخی از شركت های تابعه وزارت نیرو با دولت
با تصویب هیئت وزیران، مطالبات شركت های نیرو آتیه صبا، مدیریت انرژی امید تابان هور، افق توسعه انرژی طوس و تولید نیروی برق شاهرود از شركت دولتی مدیریت شبكه برق ایران با بدهی همان شركت ها به سازمان های خصوصی سازی و امور مالیاتی كشور تهاتر شد.


اعلام نظر دولت درمورد برخی از طرح های نمایندگان مجلس
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درمورد برخی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خویش را برای پیگیری مبحث تعیین كرد.
منبع:

1398/08/09
16:33:46
5.0 / 5
4551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان