اعظم طالقانی بیرون از عبای پدر

اعظم طالقانی بیرون از عبای پدر جوان بین: اعظم طالقانی، نماینده مردم در نخستین دوره ی مجلس شورای اسلامی، دیشب هشتم آبان ماه 1398 فوت كرد و خیلی از مردان و زنانِ كنشگر ایرانی در عرصه ی سیاسی را مغموم ساخت.زنی كه كنش های استوار و ماندگارش در عرصه ی سیاسی، مدنی و مطبوعاتی همچنان در اذهان فعالان زنِ مسلمانِ ایرانی بعنوان الگو به جا مانده است؛ كه همچون ی این كنش ها می توان به تأسیس جامعه ی زنان انقلاب اسلامی با هدف آموزش، توانمندسازی، كارآفرینی و مشاركت جویی زنان در اقتصاد و ایجاد تشكیلات و كانون برای فعالیت سیاسی، مطبوعاتی و مدنیِ زنان اشاره نمود. انتشار مجله ی «پیام هاجر» و سپس «پیام ابراهیم» نیز را می توان در زمره ی این كنش ها جای داد كه كوشش برای شفافیت و برداشتنِ هاله های ابهام در قضایای سال های منتهی به ۸۰ و اوایل این دهه، مرهون پافشاری ها، افشاگری ها و استقلال رسانه ای آن است.
یكی دیگر از كنش های مؤثر او، اقدام برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ است. از همین رو، اولین زنی بود كه خودرا نامزد ریاست جمهوری كرد و به دنبال آزمایش و سنجش قانون اساسی برای ریاست جمهوری زنان برآمد و همچنان در انتخابات سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ نیز آنرا تكرار كرد. هرچند شورای نگهبان كاندیداتوری طالقانی را در تمام این سال ها رد كرد، اما فضای گفتمانی به وجود آمده به دنبال این اقدام، آگاهی و تأثر جامعه ی زنان ایرانی را به همراه داشت. یكی از دستاوردهای مهم این كنشگری، آن بود كه در انتخابات سال ۱۳۸۸، دیگر نه فقط طالقانی، بلكه زنانی در جبهه های سیاسی با تفكرات محافظه كارانه و اصول گرا نیز برای ریاست جمهوری نامزد شدند كه خود این امر، به معنای پذیرش و دغدغه شدن بحث زنان حتی برای گروه های محافظه كار ایرانی بوده است.
اعظم طالقانی، هرچند پدری سرشناس و همسری شناخته شده داشت اما بی انصافی است اگر همچنان بخواهیم او را ذیل عبای پدر یا سایه ی همسرش یاد نماییم. چه آنكه در همان ابتدای انقلاب، پدر خودرا از دست داد و در تمام این سال ها، هیچ گاه از كوشش برای افزایش دستاوردهای مدنی حوزه ی زنان دست نشست.
درگذشت این زن فرهیخته را با قدردانی از مجاهدت هایش در راه احقاق حقوق بانوان، به جامعه ی زنان مسلمان، تحریریه ها و همكاران مجلات پیام هاجر و ابراهیم و بیت معظم ایشان، تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.

*نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
۲۳۵۲۳۷

1398/08/11
20:50:41
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , جامعه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان