فرزندان نخستین قربانیان چندهمسری

فرزندان نخستین قربانیان چندهمسری به گزارش جوان بین یك روانشناس اجتماعی ضمن تشریح لطمه های چند همسری بر بنیان خانواده می گوید: نخستین گروهی كه با تعدد زوجات بدترین لطمه را متحمل می شوند، ˮفرزندانˮ هستند.


مهرداد فلاطونی در گفت و گو با ایسنا، اظهار كرد: نخستین مسئله ای كه در زمینه چند همسری باید مد نظر قرار گیرد، این است كه پدری كه از ازدواج های مختلف دارای فرزند می شود، چگونه می تواند عدالت پدری را میان آنها برقرار كند؟ چگونه می تواند وظایف پدری را به درستی انجام دهد؟.
وی با اشاره به تاثیر چند همسری بر فرزندان اظهار داشت: تحقیقات نشان داده كودكانی كه در خانواده های چند همسری رشد كرده اند به سمت بزهكاری سوق داده می شوند، رفتارهای پرخطر در آنها بروز می یابد، گوشه گیر می شوند و نمی توانند تعاملات اجتماعی خوبی با دیگران برقرار كنند كه همه این مسائل می تواند كیفیت زندگی آینده شان را نیز كم كند.
بگفته فلاطونی، كودكانی كه پدرشان چند همسر دارند با نخستین مسئله ای كه مواجه می شوند این است كه دوستان و همكلاسی های آنها آغاز به تمسخر كردن آنها می كنند، با گذشت زمان این تمسخر آنها را درگیر عقده های درونی همچون عقده خودكم بینی كرده و در بزرگسالی گرفتار سرخوردگی اجتماعی، گوشه گیری یا رفتارهای پرخاشگرانه و ضداجتماعی می شوند. در واقع این عقده ها به صورت مكانیزم و واكنش های وارونه بروز می یابد.
این روانشناس اضافه كرد: معمولا كودكان بعد از متوجه شدن ازدواج مجدد پدرشان آغاز به اذیت و آزار والدین خود یا خانواده همسر دیگر پدر می كنند. بر طبق روانشناسی شناختی برخی پسربچه ها در حالت طبیعی گرفتار عقده اُدیپ (تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می شود كه حسی از رقابت با پدر را پدید می آورد) می شوند، این در حالیست كه با سوژه چند همسریِ پدر، این حالت تشدید می شود.
وی افزود: زمانی كه سخن از تعدد زوجات به میان می آید، یعنی عشقی میان زن و شوهر وجود ندارد، در این میان فرزندانی كه از همسر اول هستند و احساس تملك بیشتری به پدرشان دارند، به دلیلهای مختلفی همچون مسائل مالی (مانند تقسیم ارث)، عاطفی و رفتاری با فرزندان همسر دوم پدرشان سازگاری ندارند، برای اینكه از ابتدا به واسطه مسائلی كه فیمابین مادر و همسران دیگر پدر اتفاق افتاده گرفتار حسادت های درونی شده اند، از طرف دیگر آنها نتوانسته اند بهره وری عاطفی مناسبی از پدر و مادر خود داشته باشند.
فلاطونی اشاره كرد: همیشه زنِ اول مردانی كه چند همسر دارند احساس می كنند حقشان ضایع شده است، آنها این احساس را وارد خانواده كرده و آغاز به همسان سازی فرزندان پسر با پدر می كنند، در این زمان فرزندان ضد پدر می شوند، برای اینكه رنج و ستمی كه به مادرشان شده را احساس می كنند و این مساله سبب عدم احساس امنیت در خانواده می شود.
ایشان سپس با اشاره به تاثیر چند همسری بر فرزند دختر بیان كرد: دختران، نیازمند حمایت نخستین جنس مخالف زندگی شان، یعنی پدر هستند. حال تصور كنید پدر خانواده با ازدواج با زنان دیگر باید حمایت پدرش را میان فرزندان دیگری كه از ازدواج با زنان دیگر به وجود آمده اند تقسیم كند، در این شرایط او احساس خوبی نخواهد داشت. از طرف دیگر ممكنست دختران ازدواج مجدد پدر را نوعی خیانت تلقی كنند و در این حالت حس اعتمادشان نسبت به مردان تغییر كند؛ با این شرایط پدر چگونه می تواند اسطوره و الگوی زندگی دخترش باشد؟ مروری بر گذشته دخترانی كه در سن بزرگسالی نسبت به مردان بی اعتماد هستند نشان میدهد كه پدران آنها یا به دنبال رابطه دیگری بوده یا رابطه دیگری داشته است.
این روانشناس اشاره كرد: تمامی تبعات ذكر شده درباره سوژه چند همسری بر رفتار كودكان با فرض این كه همسران مرد هركدام دارای زندگی و سرپناه جداگانه ای باشند ذكر شد. حال اگر همه همسران در یك خانه باشند بطور قطع تبعات بدتری بر فرزندان خواهد داشت.
منبع:

1398/08/22
19:10:44
5.0 / 5
4659
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان