چه كسانی كمك حمایتی گرفتند؟

چه كسانی كمك حمایتی گرفتند؟ جوان بین: واریز كمك های حمایتی دولت در سه مرحله انجام شد و با وجود اینكه باید60 میلیون نفر دریافت می كردند، حالا برخی افرادی كه مشمول گروه های هدف بودند نیز می گویند دریافتی نداشته اند. در این بین هستند خانوارهایی كه وضعیت مالی مطلوبی ندارند و با وجود دریافت یارانه نقدی، كمك حمایتی نگرفته اند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، با شروع سهمیه بندی بنزین، دولت طرح حمایت معیشتی از ۱۹ میلیون خانوار را در دستور كار قرار داد كه برمبنای آن منابع نقدی متناسب با تعداد اعضای خانواده به حساب سرپرستان خانوار واریز شود كه این كمك ماهانه و از محل درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین است.

در ماه جاری كه نخستین دور واریز كمك های حمایت در سه مرحله انجام شد و هر بار ۲۰ میلیون نفر مشمول شدند، افراد با سطح درآمد مختلف منتظر دریافت آن بودند كه در نهایت با واریز مرحله سوم در شب گذشته، مشخص شد در میان خانوارهایی كه دریافتی نداشته اند، افرادی قرار دارند كه سطح درآمدی آنها حتی در حد معیارهای حذف یارانه نقدی نیست.

این در حالی است كه از شهریورماه غربالگری یارانه بگیران از طرف دولت به مرحله اجرا در آمد كه در آن افراد دارای ملك مسكونی، خودرو های با قیمت بالا و گردش مالی میلیاردی در سال یا معاملات بالای سهام مشمول حذف یارانه شدند و آنچه دولت اعلام نمود نشان از این داشت كه سه دهك بالای درآمدی را حذف می كند.

در شرایطی این ۶۰ میلیون نفر از بین ۷۸ میلیون نفر یارانه بگیر انتخاب شده اند كه حالا گزارش برخی از خانوارها به خبرگزاری ایسنا نشان میدهد آنها همچنان یارانه نقدی دریافت می كنند ولی كمك حمایتی را نگرفته اند و این درحالی است كه در مواردی نه ملك و نه خودرویی به نام خود دارند و گردش مالی آنها نیز بالا نیست كه مشمول دریافت نشده باشند.

از سوی دیگر اعلام دولت در خصوص اینكه كمك حمایتی را به همان حساب یارانه نقدی واریز می كند این را نشان میدهد كه ۶۰ میلیون دریافت كننده جزو افرادی هستند كه یارانه آنها قطع نشده و احیانا پرداختی برای آنها ادامه خواهد داشت، اما نكته قابل تامل این است كه این شناسایی چگونه انجام شده كه افرادی كه جزو سه دهك بالا نیستند نیز شامل طرح حمایتی نشده اند؛ آن هم زمانی كه اصلاح قیمت سوخت در كنار اهمیت سوژه صرفه جویی و ممانعت از قاچاق، سوژه ایجاد تعادل در توزیع یارانه را دنبال كرده است.

عدم واریز كمك حمایتی برای زن سرپرست خانوار و كارمند

طبق اعلام دولت دریافت كنندگان كمك حمایتی از مددجویان كمیته امداد، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، مستمری بگیران، معلمان، روستاییان و عشایر، كارگران، كارمندان و اقشار كم درآمد جامعه هدف كمك حمایتی دولت تشكیل می شوند.

این در حالی است كه گزارش های دریافتی ایسنا از این حكایت دارد كه زن سرپرست خانواری كه معلم نیز است، با وجود اینكه جزو مشمولان جمعیت ۶۰ میلیونی قرار دارد، دریافتی نداشته یا اعلام برخی بازنشستگان و كارمندان دولت و معلمان نیز نشان از عدم پرداخت دارد.

به هر صورت هم اكنون از حدود جمعیت حداقل ۸۰ میلیونی ایران ۲۰ میلیون نفر كه مشمول نشده بودند و از پرداختی ها هم این گونه بر می آید كه برای افراد مشمول تعریف شده هم در مواردی پرداخت انجام نشده است. این موضوعی است كه باید وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی بعنوان مسئول شناسایی گروهای مشمول دریافت كمك حمایتی به آن پاسخ دهد.

از سوی دیگر وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی، با اختتام سه مرحله واریزی اعلام نموده است كه سرپرست خانوارهایی كه در آخرین پرداخت مشمول سبد حمایتی نشده اند و خودرا واجد شرایط می دانند می توانند بعدازظهر یكشنبه سوم آذرماه درخواست شماره ملی سرپرست خانوار خودرا به كد دستوری #۶۳۶۹* ارسال نمایند كه در این صورت ظرف ۲۴ ساعت برای آنها كد رهگیری ارسال می شود.
1398/09/03
18:47:16
5.0 / 5
4254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان