سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران عنوان كرد

دستور حناچی در مورد وضعیت كودكان زباله گرد

دستور حناچی در مورد وضعیت كودكان زباله گرد به گزارش جوان بین سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از بازپس گیری تمامی مراكز بهاران كه در اختیار غیر است، اطلاع داد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سید مالك حسینی ظهر امروز در نشست خبری كه به منظور تشریح برنامه های هفته كار داوطلبی برگزار گردید با بیان این كه امسال نگاه ویژه ای به معنای واقعی كار داوطلبی داریم اظهار داشت: معتقدیم مردم می بایست در انجام امور شهر مشاركت كنند و جذب مشاركت آنها یكی از دغدغه های مدیریت شهری است و بر همین مبنا تلاش كردیم امسال شهرداری تهران در مبحث كار داوطلبانه تنها به مناسب سازی زیر ساخت ها اقدام نماید و كار اجرایی را به دست گروه های داوطلبی و ان جی او ها بسپارد.
وی با بیان این كه كمپین داوطلب شو در فضای مجازی بوجود آمده است و از ظرفیت های تلویزیون هم برای جذب مشاركت مردم اقدام می نماییم تا بتوانیم مردم را به انجام كارهای داوطلبی دعوت نماییم، اظهار نمود: برای روزهای هفته برنامه های مشخصی را در نظر گرفتیم بگونه ای كه محله محوری، تكریم ایثارگران، آموزش توسط دانشجویان و غیره در دستور كار قرار دارد و این در شرایطی است كه ویژه برنامه های بزرگی به طور گسترده در شهر تهران داریم بگونه ای كه یكی از برنامه های ما "هر سرای محله یك حقوقدان" است كه از این هفته وكلای داوطلب از سوی كانون وكلا معرفی شده و علاوه بر عرضه مشاوره حقوقی به شهروندان پرونده ها تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان را هم به صورت مجانی رسیدگی می كنند.
سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح داوطلبان شهر كه توسط هلال احمر و سازمان تاكسیرانی در حال انجام می باشد، اظهار نمود: براین اساس ۲۰۰۰ راننده تاكسی مورد آموزش های داوطلبانه امداد و ایمنی قرار می گیرند و همینطور در سرای محلات نسبت به شناسایی افرادی كه قصد انجام خدمات داوطلبانه در سطح محلات را دارند هم اقدام كردیم. بعنوان مثال آرایشگرانی كه اصلاح سر پاكبان را به صورت مجانی انجام خواهند داد.
وی با بیان این كه به دنبال آن هستیم كه فرهنگ كار داوطلبانه را بعنوان یك حركت راهبردی در سطح جامعه دنبال نماییم اظهار داشت: بر همین مبنا دبیر خانه دایمی كار داوطلبانه در سازمان رفاه و خدمات اجتماعی بوجود آمده و به صورت مستمر برنامه های مختلفی را دنبال می كنند و این در شرایطی است كه ما به دنبال آن هستیم كه یك سامانه كار داوطلبانه طراحی نماییم تا عرضه كنندگان خدمات كه مایل هستند خدماتشان را به صورت داوطلبانه در اختیار دیگران قرار دهند در این سامانه ثبت نام كنند مثلا گروه موسیقی مایل هستند در خانه های سالمندان یا مراكز نگهداری كودكان آموزش موسیقی داشته باشند و یا اجراهایی برای این افراد داشته باشند كه ما می توانیم نسبت به تسهیل گری در این عرصه اقدام نماییم. یا هم اكنون در منطقه ۱۵ برخی از افراد جامعه به صورت داوطلبانه برای كودكان نابینا قصه می خواندند كه تابحال توانسته ایم ۵۰۰۰ داوطلب در سطح محلات شناسایی نماییم كه بطور قطع حضور آنها باعث افزایش سرمایه های اجتماعی می شود.
سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان این كه ما به دنبال نهادینه كردن فرهنگ داوطلبی در جامعه هستیم، افزود: البته شهرداری تهران تنها راهبری این مهم را انجام می دهد و مداخله ای در اجرا نخواهد داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت گرمخانه ها با بیان این كه برخلاف برخی اخبار انتشار یافته، تعداد گرمخانه های ویژه زنان شهرداری نه تنها كاهش پیدا نكرده بلكه افزایش هم داشته ایم اظهار داشت: در سال های گذشته تنها یك گرمخانه آن هم در منطقه ۲۲ برای زنان وجود داشت كه سال قبل هم یك گرمخانه در منطقه ۱۲ ایجاد كردیم و حالا باید اعلام كنم كه از شب گذشته یك گرمخانه در منطقه ۸ به راه افتاده است كه پهنه شرقی تهران را پوشش خواهد داد و با گرمخانه ای كه شب گذشته افتتاح شده باید بگویم كه ظرفیت گرمخانه های ویژه زنان به ۳۳۰ نفر رسید؛ اما دقت داشته باشید كه در شرایط عادی حداكثر پذیرش زنان در این گرمخانه ها حدود ۷۰ نفر است و همیشه ظرفیت خالی داریم.
به قول سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران، در شب های سرد به صورت میانگین شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مراجعات به گرمخانه ها هستیم.
واكنش شهرداری به انتشار ویدئویی در مورد زنان كارتن خواب
حسینی در ادامه این نشست خبری در واكنش به انتشار فیلمی از وضعیت زنان كارتن خواب كه عنوان كرده بودند به علت كهولت سن آنها را به گرمخانه راه ندادند اظهار داشت: سایت مربوطه كه مبادرت به انتشار این فیلم كرد پیش از آن كه این فیلم را منتشر كند با من صحبت كرد و هرچند تاكید كردم كه اجازه دهند تا بازرسی این مورد را دقیق بررسی كند اما آنها خواستار این بودند كه یك مطلبی را سرسری بگویم كه این كار را نكردم؛ اما باید بگویم كه بازرسی سازمان رفاه پس از انتشار این فیلم برای پیگیری صحت و سقم ادعاهای مطرح شده مامور شد و مشخص شد كه بخش عمده ای از مشكلات عنوان شده رفع شده است كه یكی از آنها عدم پذیرش زنان بالای ۵۵ سال بود كه این مشكل شده است.
وی با بیان این كه پارسال هر منطقه ای به صورت مجاز می توانست در مورد فعالیت گرمخانه هایش اقدام نماید، خاطرنشان كرد: اما چندی قبل بخش نامه ای صادر شد كه گرمخانه ها به صورت متمركز در سازمان رفاه مدیریت شوند كه این مساله در حال انجام می باشد.
ایشان در ادامه از مردم خواست كه در انتشار و بازانتشار ویدئوهای كه باعث خدشه دار شدن به اعتماد عمومی می شود دقت كنند و اضافه كرد: نگاه ما باید به افرادی كه در گرمخانه ها زندگی می كنند تغییر كند و نباید این گونه تصور شود كه هر فردی كه در گرمخانه زندگی می كند معتاد است چون كه بخش عمده ای از افرادی كه درگرمخانه ها زندگی می كنند به هر علتی خانه ای ندارند و مجبور هستند كه از فضای گرمخانه استفاده كنند و نباید ویدئوهای كه باعث ضربه زدن به اعتماد عمومی می شود پخش شود به خصوص این كه اطلاعات آن درست نباشد.
مداخله ای در مورد معتادان متجاهر نداریم
سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه در مورد وضعیت معتادان متجاهر اظهار داشت: برپایه قانون سازمان رفاه مداخله ای در مورد وضعیت معتادان متجاهر ندارد و سازمان های دیگر دخیل هستند.
او همینطور در مورد آخرین وضعیت مراكز بهاران كه قرار بود به بهزیستی واگذار شود اظهار داشت: كارویژه ای با سازمان بهزیستی در مورد مراكز بهاران در حال انجام می باشد و در نظر داریم كه بتوانیم به جمع بندی در این خصوص برسیم. اما واگذاری مجموعه یا حق بهره برداری از آنها در حوزه وظایف سازمان رفاه نیست.
حسینی با بیان این كه قرار بود مراكز بهاران محلی برای نگهداری و حرفه آموزی معتادان بهبود یافته شود اما به مرور زمان به علت آن كه این طرح متوقف گردید این مراكز یا تغییر كاربری داده و یا در اختیار سازمان ها و واحدهای دیگر شهرداری قرار گرفتند اظهار داشت: یك مركز بهاران به محل اقامت كارگران فصلی تبدیل گشته و یا یك مركز در منطقه یك در اختیار پلیس راهور است. هر چند كه شهردار تهران در اواخر مهر ماه به همه مناطق و سازمان ها ابلاغ كرده كه می بایست مراكز بهاران به سازمان رفاه برگردد اما تا امروز از مجموع ۲۲ مركز تنها ۱۱ مركز به سازمان رفاه برگردانده شده كه از این میان ۷ مركز با ظرفیت ۸۰۰ نفر بهبود یافته فعال می باشند.
وی با بیان این كه چندی قبل ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران تكلیف ایجاد زیر ساخت برای نگهداری ۶۰۰۰ نفر را به شهرداری تهران واگذار كرد اظهار داشت: این یك تكلیف سنگین است به خصوص این كه تمام هزینه ها هم بر عهده شهرداری است كه هزینه ها حدود ۱۰۰ میلیارد تومان می شود اما به خاطر قولی كه به استانداری دادیم درحال تهیه سازوكارهای لازم هستیم.
او همینطور در مورد عرضه لایحه ای به شورای شهر در مورد تعیین تكلیف مراكز بهاران اظهار داشت: ما موضوعات مشترك زیادی با سازمان بهزیستی داریم و به تازگی در جلسه ای كه با حضور معاون شهردار تهران و رئیس سازمان بهزیستی برگزار گردید به تفاهم رسیدیم تا كارگروه ویژه ای برای تعیین تكلیف بهاران ایجاد شود.
مناطق ۷، ۳ و ۱۰ گرمخانه ندارند
سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه با بیان این كه هم اكنون ۲۰ گرمخانه در تهران فعال است اظهار نمود: البته در سه منطقه ۳، ۷ و ۱۰ گرمخانه نداریم كه البته با این وجود ظرفیت گرمخانه هایمان ۳۰۰۰ تخت است اما با كف خوابی این ظرفیت به ۴۳۰۰ نفر هم می رسد.
وی با بیان این كه در شب های سرد سال برای معتادانی كه بیرون از گرمخانه ماندند هم گرمخانه سیار در نظر گر فتیم خاطرنشان كرد: بعضی از معتادان به علت این كه مصرف كننده مواد مخدر هستند تمایلی به آمدن در گرمخانه ها ندارند و ما برپایه وظایف انسانی مان یا گرمخانه سیار در نزدیكی پاتوق ها ایجاد می نماییم و یا با همكاری سازمان های مردم نهاد وارد پاتوق ها شده و غذا و پتو توزیع می نماییم.
آمار دقیقی از كارت خوابی نداریم
حسینی در ادامه این نشست خبری خود با تاكید بر این كه آمار دقیقی از كارتن خوابی نداریم، اظهار داشت: معمولا آمارهای عرضه شده از جانب مسئولان حدودی و تخمینی است واگر كسی ادعا كرد كه به صورت مطلق می داند كه آمار كارتن خوابی در تهران چقدر است حتما مستنداتشان را هم ببینند؛ اما باید اعلام كنم كه یكی از اقدامات سازمان رفاه در دوره جدید این است كه آمارهای دقیقی از تعداد و وضعیت كارتن خواب ها در پایتخت به دست آورند.
به قول سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ۸ ماه امسال ۲۳۴ هزار و ۵۰۰ مرد و ۲۳هزار و ۹۲۲ زن در گرمخانه ها پذیرش شده اند كه خوشبختانه تا امروز مرگ كارتن خواب ناشی از سرما و یخ زدگی نداشتیم و این در شرایطی است كه در سال های ۹۶ و۹۷ هم مرگ كارتن خواب ناشی از سرماو یخ زدگی گزارش نشده است.
شیوه آنفلوآنزا در گرمخانه ها نداریم
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این كه با عنایت به شیوع بیماری آنفلوآنزا شاهد مواردی از این بیماری در گرمخانه ها بودیم یا نه؟ اظهار نمود: با عنایت به هشدارهای پیاپی وزارت بهداشت بخشنامه ای در مورد انجام مراقبت های لازم درباره شیوع آنفلوآنزا صادر كردیم وخوشبختانه تا این لحظه موردی از شیوع آنفلوآنزا در مددسرا، گرمخانه ها و غیره نداشتیم.
دستور حناچی برای تسهیل ازدواج پایدار
سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه با بیان تشكیل ستاد تسهیل و پایدار سازی ازدواج در معاونت اجتماعی اظهار داشت: این ستاد با تاكید شهردار تهران شكل گرفته كه البته باید تاكید كنم كه ما در حوزه پایدارسازی ازدواج مداخله ای در سبك زندگی افراد نداریم اما معتقدیم از آن جا كه عدم ازدواج موفق منشاء صدمه های اجتماعی می شود باید در این عرصه هم ورود نماییم.
دستور حناچی برای كودكان كار زباله گرد
او همینطور از دستور حناچی برای ایجاد كارگروهی در مورد كودكان زباله گرد اطلاع داد و اظهار نمود: تصمیمات جدی در مورد وضعیت كودكان زباله گرد دریافت شده كه بزودی خبرهای خوبی در این حوزه اعلام می شود. اما اجازه دهید كه جزئیات بیشتر را شهردار تهران اعلام كنند.1398/09/15
14:53:08
5.0 / 5
4249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان