چالش هایی كه بنیان خانواده را ضعیف كرده است

چالش هایی كه بنیان خانواده را ضعیف كرده است به گزارش جوان بین معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به طرح گفتگوی ملی خانواده بیان كرد: هدف از این طرح استواری خانواده و تقویت مهارت های ارتباطی اعضای خانواده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سوسن باستانی در مراسم افتتاحیه مركز بین المللی گفتگوی خانواده با اشاره به اینكه ماموریت معاونت امور زنان و خانواده سیاستگذاری و برنامه ریزی و رصد و پایش برنامه های برنامه های سازمان های دولتی و غیر دولتی در حوزه زنان و خانواده است گفت در این راستا ارتقاء قابلیت ها، حقوق و مسئولیت های اعضای خانواده و توسعه سرمایه اجتماعی زنان و خانواده همچون مهمترین اهداف معاونت امور زنان و خانواده شمرده می شود.
وی افزود: معاونت برمبنای ماموریت و اهداف و اسناد بالادستی كه شامل برنامه های متفاوتی است، حوزه خانواده و مسائل مربوط به آنرا دنبال می كند. برنامه های معاونت در زمینه خانواده شامل تشكیل خانواده و ازدواج، سلامت زنان و مادران، سلامت كودكان، حمایت های اجتماعی و حقوقی و هم افزایی با دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه خانواده است. طرح گفتگوی ملی خانواده همچون برنامه هایی است كه معاونت بر طبق این ماموریت و مصوبات مربوط به برنامه ششم توسعه كشور و اولویت های تعیین شده ریاست جمهوری برای معاونت و همین طور برنامه هایی كه ابتكار از زمان تصدی معاونت برعهده داشتند جزو برنامه های معاونت است.
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح كرد: هدف از این طرح استواری خانواده و تقویت مهارت های ارتباطی اعضای خانواده است. در دهه های اخیر جامعه ما با تغییرات گوناگونی مواجه بوده كه خانواده را نیز درگیر كرده است. همچون تغییراتی كه در دهه های اخیر با آن مواجه بوده ایم تركیب جوان جمعیت ایران، سرعت افزایش تسهیلات خصوصاً در دختران، آشنایی با قانون و حقوق بوسیله ارتباطات جمعی و شبكه های اجتماعی و امكان دسترسی به اشتغال و درآمد مستقل در میان زنان، روابط درونی و بیرونی خانواده را با تغییراتی مواجه كرده و در چنین شرایطی شنیده شدن صدای تمامی اعضای خانواده در درون و بیرون خانواده لازم است.
باستانی اشاره كرد: در این راستا معاونت طرح گفت وگوی ملی را بعنوان تجربه ای موفق هم افزایی فعالیت میان بخش دولتی و نهادهای علمی و جامعه مدنی را با كشورهای دیگر به اشتراك می گذارد.
بنابر اظهارات وی، همكاران طرح گفتگوی خانواده انجمن جامعه شناسی ایران، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری؛ سازمان های مردم نهاد و تسهیل گران آموزش دیده هستند. هدف اصلی طرح تقویت گفت و گو درباره مسائل خانواده در داخل و بیرون خانواده با استفاده از ظرفیت اجتماعات محلی با هدف حل مسائل اجتماعی موجود برای دستیابی به شرایط خودارزیابی و خوداصلاحی است.
معاون بررسیهای راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اشاره كرد: طرح شامل ۵ هدف اصلی است كه عبارتند از آموزش تسهیلگران، آموزش تسهیل گران سطح ۲، توانمندسازی تسهیلگران سطح ۱ و ۲، هدف چهارم شنیدن صدای فرزندان، مادران و پدران در خانواده و هدف نهایی مستندسازی این فعالیت ها است.
وی با اشاره به اینكه طرح ملی در دو سال اخیر با آموزش ۳۳ تسهیلگر سطح یك و بیشتر از هزار تسهیلگر سطح دو در ۵۸ شهر كشور فرصت تمرین نظام مند را در سراسر كشور فراهم ساخته است، اظهار داشت: این تجربه پایه پیشنهاد مركز بین المللی از طرف معاونت بوده و امید است با همكاری نزدیك بین كشورهای اسلامی و كشورهای منطقه خانواده های پایدار و مستحكمی را شاهد باشیم.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در ادامه این مراسم الكساندر فدولو- نماینده سازمان ملل بیان كرد: تقویت بین اعضای خانواده بسیار مهمست برای اینكه خانواده مكان مهمی برای شروع ارتباطات است. با تكنولوژی جدید كه در جامعه به وجود آمده است شاید طبیعی باشد كه ارتباطات ضعیف شده و باید تقویت شود.
وی با اشاره به اینكه با چالش های زیادی روبرو می باشیم كه خانواده را ضعیف كرده است افزود: همچون جنگ ها، مناقشات و مسائل مربوط به مواد مخدر و بیسوادی دست به دست هم داده اند كه به صورتی سبب تضعیف بنیان خانواده شده اند و مشكل كمبود بیان میان اعضای خانواده جهانی است و برای تقویت آن باید تلاش صورت گیرد.
نماینده سازمان ملل اشاره كرد: باید ارتباط بین اعضای خانواده سالم باشد و بتواند اعضای خانواده رشد سالم جسمی عقلانی و عاطفی داشته باشد.
منبع:

1398/09/25
14:24:06
5.0 / 5
4546
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان