حمایت های خانواده عاملی برای كاهش اعتیاد

حمایت های خانواده عاملی برای كاهش اعتیاد به گزارش جوان بین یك متخصص روانشناسی یكی از عوامل مهم در كاهش اعتیاد را خانواده و حمایت های خانواده دانست و اظهار داشت: اگر فردی از حمایت های خانواده برخوردار باشد و یا خانواده ای منسجم و پایدار داشته باشد و در حقیقت همدلی و عاطفه در آن وجود داشته باشد، بطور قطع احتمال كمتری وجود دارد كه به سمت مواد مخدر برود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، علی شیخ الاسلامی یكی از عوامل مهم در كاهش اعتیاد را خانواده و حمایت های خانواده دانست و عنوان كرد: اگر فردی از حمایت های خانواده برخوردار باشد و یا خانواده ای منسجم و پایدار داشته باشد و در حقیقت همدلی و عاطفه در آن وجود داشته باشد، بطور قطع احتمال كمتری وجود دارد كه به سمت مواد مخدر برود.
این متخصص روانشناسی اشاره كرد: هر چقدر خانواده از نظر انسجام درونی مشكلات بیشتری داشته باشد، همدلی ها كمتر باشد و روابط عاطفی سردتر باشد و همین طور فرد از حمایت هایی كه اعضای یك خانواده باید از یكدیگر داشته باشند، كمتر برخوردار باشد، احتمال بیشتری وجود دارد كه فرد در گرداب اعتیاد گرفتار شود.
وی كه در برنامه ای رادیویی صحبت می كرد، اضافه كرد: همین طور تحقیقات علمی نشان داده است فرزندان خانواده هایی كه در آن والدین اعتیاد داشته اند، گرایش آنها به سمت مواد مخدر و اعتیاد بسیار بیشتر بوده است و این نشان دهنده نقش خانواده در سوژه اعتیاد است.
در ادامه میثم یاوری-دانشجوی دكترای جامعه شناسی فرهنگی با تصریح بر اینكه اعتیاد حالت انقطاع از واقعیت است، اظهار داشت: كسی كه به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می كند، می خواهد لحظه یا زمانی را از آن چیزی كه هست، دور شود. دلیل این كار آن است كه پروسه هویت یابی به درستی صورت نگرفته است یعنی فرد در جایی كه باید باشد، نیست یا نقش آفرینی مفیدی كه باید انجام دهد را نمی تواند انجام دهد، در نتیجه با گرایش به اعتیاد از هویت خود فرار می كند.
دانشجوی دكترای جامعه شناسی فرهنگی درباره دور شدن افراد از هویت خود اظهار نمود: این مساله دلیلهای گوناگونی دارد؛ از عوامل تربیتی كه ناشی از خانواده و آموزش و پرورش است تا جایی كه جامعه باید فرصت نقش آفرینی مفید به فرد را ایجاد كند كه شامل نقش آفرینی شغلی و اجتماعی می شود، همه این عوامل زمانی كه به درستی و مطلوب در كنار هم قرار نمی گیرد، فرد از هویت خود دور می شود و در نتیجه تلاش می كند از خود فرار كند.
وی اشاره كرد: پدیده پیچیده اعتیاد و عوامل اجتماعی شبكه ای كه موجب اعتیاد می شود را باید بسیار جدی تحلیل كرد و ریشه های این مساله را برای جامعه تبیین كرد.
منبع:

1398/10/02
23:36:04
5.0 / 5
4269
تگهای خبر: آموزش , تربیت , جامعه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان