ابتكار:

نقش زنان در اقتصاد مقاومتی، نقشی تعیین كننده است

نقش زنان در اقتصاد مقاومتی، نقشی تعیین كننده است به گزارش جوان بین ایسنا/خراسان رضوی معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور اظهار داشت: با برنامه ریزی و مشاركت می توانیم موثرترین راهكار در شرایط تحریم یعنی اقتصاد مقاومتی را دنبال نماییم. در اینجا نقش زنان در اقتصاد نقش تعیین كننده ای است.


معصومه ابتكار امروز پنجشنبه ۳ بهمن ماه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سالن شهید باهنر استانداری خراسان رضوی، با اشاره به اینكه یكی از جهت گیری ها و مولفه های مهم جمهوری اسلامی ایران از روز شكل گیری و حتی روزهای انقلاب عدالت بوده است، عنوان كرد: در مفاهیم قرآنی با كلمه قسط به این مساله اشاره شده و مراحل مختلف و سیر تطور فلسفی و فكری انقلاب ما با این مفاهیم به صورت نزدیك پیوند خورده و ما باید موضوع عدالت را از زوایای مختلفی مانند عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ببینیم.
وی اشاره كرد: فراهم كردن شرایط مناسب برای دسترسی همه آحاد جامعه به مواهب توسعه، در قانون اساسی دیده شده و سعی كردیم در برنامه های ملی و برنامه های توسعه آنرا اجرا نماییم و تاحدی نیز موفق بودیم. شاید در بعضی زمینه ها نیاز داریم تلاش نماییم و دقیق تر شویم.

ابتكار اضافه كرد: یكی از زوایایی كه باید دقیق تر به آن بپردازیم، عدالت جنسیتی است كه با نگاه قرآنی، انقلابی، اعتقادی و دینی باید به آن پرداخته شود و باید ببینیم در چه بخش های نتوانستیم این عدالت یا فاكتورهای مدنظر را در رابطه با موضوع جنسیت محقق نماییم. دولت دوازدهم به سبب تكالیف برنامه ششم توسعه، ریاست جمهوری و برنامه های مقام معظم رهبری در خانواده كه برای دولت در چارچوب سیاست های كلی تدوین كردند، در رابطه با این مساله بطور مشخص و با تعریف و تبیین فاكتورهای عدالت جنسیتی ورود پیدا كرده است.

معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور افزود: این شاخص ها تبیین و نهایی و در ستاد ملی زنان و خانواده با حضور رئیس جمهور تدوین و بعد ابلاغ گردیده كه ملاك عمل هستند. بر طبق این شاخص ها برای تدوین سند و حركت برنامه ها در امتداد عدالت جنسیتی وارد عمل با شهرستان ها شدیم تا برنامه های بین بخشی علمی و مبتنی بر اقتضائات بومی هر استان تعیین نماییم. دستورالعمل از تهران صادر نكردیم، بلكه به خود استان واگذار كردیم و خواستیم باتوجه به ظرفیت ها، اقتضائات و اولویت بندی خود برنامه اجرایی نتیجه محور ایجاد كند. نتیجه برای ما مهم می باشد، بدین سبب بوسیله سامانه رصد فاكتورهای استان را پایش خواهیم كرد.

وی بیان كرد: در استان ترك تحصیل و بازمانده از تحصیل در روستاها داریم كه باید مدنظر قرار دهیم. نرخ بالای دختران فارغ التحصیل از دانشگاه نیز در استان زیاد است كه در بحث مشاركت اقتصادی باید به این ظرفیت بزرگ توجه داشته باشیم و بیشتر به سمت استارتاپ ها و فضای پاسخگوی تحصیلات آنها حركت نماییم. در خانواده تعادل بین كار و خانواده اهمیت زیادی دارد كه در برنامه ریزی ها باید شرایط را به نحوی فراهم نماییم كه زنان بتوانند با حفظ مسئولیت های خانوادگی كار خودرا دنبال و اجرا كنند.

ابتكار افزود: در بخش ورزش و توسعه فضاهای ورزشی نیز ۱۲ پارك بانوان در شهر مشهد داریم كه مناسب می باشد. ما جامعه ای داریم كه زنان ما به فضاهای ورزشی نیاز دارند و برمبنای تاكید بر موازین دینی و حجاب حتما باید آن ظرفیت ها را فراهم نماییم. در حجاب نگاه ما سلبی نیست، بلكه ایجابی است، بدین سبب باید فضاهای مناسب را برای زنان ایجاد نماییم و اگر دسترسی به فضای ورزشی كم است، باید نیمی از فرصت ها را در اختیار خانواده ها قرار دهیم، بخصوص اینكه دختران در مرحله ازدواج و فرزندآوری برای سلامتی جسمی خود نیاز به كارهای ورزشی و حركتی دارند. در استانی مانند خراسان باید در همه فاكتورهای عدالت جنسیتی رشد خوب و فضای مناسبی از جهات مختلف پیشرفت و ارتقای وضعیت فراهم نماییم.

معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور درباب سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده، اظهار داشت: این سند به این موضوعات می پردازد و تكالیف را تعیین می كند كه هیچ كدام جدید نیست و نباید انتظار بودجه های جدید داشته باشیم. ممكنست نیاز باشد ردیف جدیدی برای برخی بخش ها درخواست شود، اما بیشتر بحث اولویت بندی صحیح است و اینكه زوایایی نداشته باشیم كه بگوییم آنها را ندیدیم. این سند جوابگو خواهد بود و بیست و یكمین سند در سطح كشور است كه تصویب می شود و ما نیز آنرا رصد و پایش می نماییم.

وی اشاره كرد: استان خراسان رضوی از نظر ظرفیت های سرمایه انسانی طبیعی و رشد در سال هایی كه شرایط دشوار وجنگ اقتصادی بوده، توانسته پیشرفت ها و گام های خوبی به سمت توسعه پایدار بردارد كه نشان میدهد با برنامه ریزی و مشاركت می توانیم موثرترین راهكار در شرایط تحریم یعنی اقتصاد مقاومتی را دنبال نماییم. در اینجا نقش زنان در اقتصاد نقش تعیین كننده ای است.

ابتكار بیان كرد: كار خانه داری زنان ارزش قابل توجه اقتصادی دارد و ارزش كار خانه داری زنان بین ۲۲ تا ۳۰ درصد GDP ایران است. حتی در نقش فرزندپروری و فرزندآوری كه نقش انسانی و بسیار مهم زنان است نیز باید زاویه اقتصادی را ببینیم. اگر زن كارگر یا كارمندی برای مرخصی زایمان می رود، به اقتصاد ضرر نمی زند، بلكه جای دیگری جمعیت و اقتصاد را تقویت می كند. اگر نگاه به این موضوعات را به روز و عدالت جنسیتی را نهادینه نماییم، دستاوردهای زیادی را در همه ابعاد و عرصه ها خصوصا در مشاركت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهیم داشت.

معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور افزود: در مشاركت اجتماعی، سازمان های مردم نهاد در كشور ما نقش مورد توجهی را دارند. در استان خراسان رضوی نیز این سازمان ها در موضوعات مختلف توانمند هستند و دولت دوازدهم نیز تلاش نموده تا این سازمان ها را توسعه دهد. مشاركت سیاسی نیز یكی از اركان ملت و كشور قوی و مورد تاكید مقام معظم رهبری است. ملتی می تواند قوی باشد كه تنوع طیف های سیاسی و اجتماعی آن در ساختن، پیشرفت و توسعه آن كشور نقش داشته باشد و فرصت را برای این نقش آفرینی برای همه آحاد فراهم نماییم. هرچه این مشاركت گسترده تر باشد، ملت ما قوی تر خواهد شد. دستگاه های مسئول در حوزه انتخابات و شورای نگهبان در تعیین صلاحیت ها می توانند در این مساله تعیین كننده باشند. باید قوی باشیم و بتوانیم حكمرانی مطلوب و مناسبی را اجرا نماییم.

وی با اشاره به اینكه در استان طرح های متنوعی در حال اجرا داریم، اشاره كرد: استاندار باید این طرح ها را در استان توسعه دهند. در استان شاهد توسعه طرح هایی با بودجه ملی هستیم. طرح ها موفق بوده، نتایج خوبی داشته و تاثیرگذاری این طرح ها ارزیابی و نظارت می شود. در موضوع انتصاب مدیران زن نیز اقدام استان برای انتصاب معاون استاندار زن خوب است، اما در موضوعات مختلف در ادارات كل و سازمان ها انتظار داریم تعداد زنان مدیر برمبنای شاخص ۳۰ درصد افزایش یابد.1398/11/04
22:00:50
5.0 / 5
4339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان