پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین

پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین جوان بین: به دنبال گزارشی كه خبرآنلاین در باره مشكلات صدور شناسنامه برای فرزندان زنان تبعه دیگر كشورها كه همسر ایرانی دارند، معاونت حقوقی رئیس جمهور به آن پاسخ داده است.در پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری كه برای این گزارش خبرآنلاین[اینجا] صادر شده آمده است:
قانون اصلاح قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، با هدف تكمیل نظام حقوقی تابعیت و پشتیبانی از حقوق كودكان و زنان در تاریخ 15/7/1398 به تصویب هیئت وزیران رسیده است.
معاونت حقوقی رئیس جمهور به لحاظ اهمیت موضوع و حفظ و تكریم حقوق انسانی، پیش از تصویب قانون فوق در سالهای گذشته پیشنهادهای مختلفی را جهت حل مشكل مزبور ارائه نموده است همچون باتوجه به مشكلات مختلفی كه پیش نویس لایحه قانون مزبور داشته و سال ها بنا بر این در كمیسیون های مختلف دولت و هیأت وزیران به نتیجه نمی رسید؛ ضمن اصلاح متن با دفاع جدی و پیگیری آن در كمیسیون لوایح دولت، هیأت دولت و صحن مجلس شورای اسلامی و با هماهنگ نمودن و همراهی دستگاه های ذیربط و مذاكره با نمایندگان مجلس لایحه مزبور را به نتیجه رسانده و سبب تبدیل آن به قانون شده است. البته در پروسه تصویب در مجلس تغییراتی در لایحه اعمال گردیده كه سبب ابهام متن شده و بنا بر این دستگاه های اجرایی در مقام اجرای قانون گرفتار مشكل شده اند. معاونت حقوقی در ماه های گذشته ضمن دعوت از همة دستگاه های ذیربط و ستاندن نظر آنها پیش نویس بخشنامه جهت فراهم آوردن بستر اجرای قانون را تهیه نموده كه به زودی به دولت ارائه خواهد شد.
با توجه به جنبه های فنی و تكنیكی مسئله تابعیت و ابعاد حقوقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن، این بخشنامه با دقت و با در نظر گرفتن هدف قانون گذار و ابعاد مختلف فوق تهیه شده است.
امید است با به ثمر نشستن تلاشهای صورت گرفته جهت احقاق حقوق مخاطبین موضوع قانون مورد بحث، شاهد كاهش لطمه های اجتماعی و تحقق اهداف دولت باشیم.

1717


منبع:

1398/11/26
15:16:46
5.0 / 5
4394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان