كارهایی كه اضطراب تان را كاهش می داد اما حالا سبب انتشار كرونا می شوند

كارهایی كه اضطراب تان را كاهش می داد اما حالا سبب انتشار كرونا می شوند به گزارش جوان بین یك كارشناس و مشاور خانواده ضمن عرضه راهكارهایی برای ترك عادت های رفتاری اشتباه، عادت های رفتاری كه تابحال باعث كاهش اضطراب می شده و الان سبب «شیوع ویروس كرونا» می شود را شرح داد.


شكوفه اویارحسینی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه علیرغم هشدارهای وزارت بهداشت و متخصصان حوزه سلامت مشاهده می شود كه هنوز برخی مردم این سفارش ها را جدی نگرفته اند، به دنبال تشریفات عید نوروز هستند و زندگی روزمره شان را دارند، اظهار نمود: به نظر می آید عادت های رفتاری افراد را وادار به حضور در مجامع عمومی كرده است. عادت، رفتار بدون فكر یا اصطلاحاً رفتار شرطی شده است؛ اما چه اتفاقی رخ می دهد كه افراد بدون فكر كردن، كاری را انجام می دهند؟
این كارشناس خانواده با اشاره به اینكه مغز انسان امروزی از بخش هیجانات و بخش تفكر پیچیده و حل مساله تشكیل شده است، اظهار داشت: مغز انسان وظیفه حفظ بقا انسان و دور كردن از عوامل تهدیدزا و اضطراب زا را دارد. پس در پنج سال ابتدایی زندگی، در ارتباط با محیط نحوه كاهش اضطراب را می آموزد، مغز در فرآیندی به سرعت متوجه می شود كه اگر مرتكب اشتباهی شد با كارهایی مانند معذرت خواهی، فاصله گرفتن از موقعیت و.... اضطراب خویش را كم كند. در واقع به مرور مغز می آموزد كه برای كاهش اضطراب باید چه كار كند؟ حتی در بزرگسالی زمانی كه حال روحی خوب نیست افراد به صورت ناخودآگاه كاری را انجام می دهند كه حالشان خوب شود.
اویارحسینی افزود: یكی از كارهایی كه در دوران كودكی برای كاهش اضطراب خود انجام می دادیم این بود كه با سرگرم كردن خود اضطرابمان را كاهش می دادیم. با گذشت زمان با خرید كردن، بیرون رفتن و...، اضطرابمان را كاهش می دادیم. هم اكنون كه با پدیده ای به نام كرونا روبه رو شده ایم، مسؤلان حوزه سلامت انجام راهكارهایی كه باعث كاهش اضطراب ما می شود را منع كرده و سفارش می كنند كه نباید از خانه خارج شویم، نباید مبحث را نادیده بگیریم و... در واقع هم اكنون با «منعی» روبه رو شده ایم و به علت اینكه رفتار جایگزینی برای بهتر شدن حالمان وجود ندارد، نمی دانیم كه به جای خرید كردن یا بیرون رفتن از خانه، چطور خویش را آرام كنیم؟ به مردم هم این اطلاع رسانی داده نشده است كه چطور خویش را با ترس ناشی از مبتلا شدن به ویروس كرونا و مرگ آرام كنند.
ایشان در ادامه به عرضه راهكارهایی برای ترك عادت ها پرداخت و اظهار داشت: افراد می توانند عادت ها و كارهایی كه سبب بهتر شدن حال شان می شده را بنویسند تا به آنها آگاه شوند. هم اكنون همه مردم با منع جهانی روبه رو شده اند، دیگر نباید رفتارها و عادت های اشتباهشان را ادامه دهند، برای این كار باید مزایا و معایب عادت های رفتاری شان را به صورت فهرست بنویسند؛ از این طریق متوجه می شوند كه به صورت مثال شاید اگر در این شرایط از خانه بیرون بروند حال شان بهتر شود، اما این كار سبب انتقال بیماری به خود یا خانواده شان خواهد شد؛ این درحالیست كه هم اكنون ظرفیت بیمارستان ها تكمیل است و در صورت بیمار شدن امكان دارد با كمبودهایی روبرو باشیم.
این مشاور خانواده، اعتقاد دارد كه با فهرست كردن مزایا و معایب عادت ها، لپ پیشانی مغز به آگاهی می رسد كه عادت هایی كه برای آرام كردن به آنها شرطی شده، دیگر اثرگذار نیست و برای كاهش ترس و اضطراب باید از طریق هایی به جز نادیده انگاری یا بیرون رفتن، هواخوری و... استفاده نماید.
به قول وی، امروزه جوامع غربی با الهام گیری از فرهنگ شرق، بودا و آسیای شرقی پدیده ای شكل دادند تا افراد برای بهتر شدن حال شان اكتشاف درونی انجام دهند؛ یعنی به درون شان، طبیعت و تنفس توجه داشته باشند. در واقع سفارش شده كه در زمان مشخصی تكنیك های توجه آگاهی را انجام دهند؛ كارهایی مانند خلوت نشینی، فكر كردن به خود، رفتار و ذهن. همینطور می توان ریتم تنفسی را عمیق و آرام كرد و در حین انجام فعالیتهای روزانه حواس خویش را از كارهای مختلف پرت نماییم و فقط به یك مبحث دقت نماییم. این كارها سبب می شود كه عادت های جدیدی از راه اكتشاف درونی و توجه به درون شكل گیرد و عادت های اشتباه خویش را ترك نماییم.
اویارحسینی اعتقاد دارد كه باتوجه به اینكه در این شرایط فعالیتهای بیرون از خانه افراد كاسته می شود، امكان دارد گرفتار ضعف یا درد در عضلات شوند كه برای پیشگیری از این مورد می توانند از نرم افزارهای ورزشی استفاده كنند، چونكه با ورزش كردن هورمون شادی در بدن ترشح می شود.1399/01/05
13:19:17
5.0 / 5
3212
تگهای خبر: بهداشت , خانواده , سلامت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان