بازی های ایرانی در خانه، ۵

عمو زنجیرباف

عمو زنجیرباف به گزارش جوان بین عمو زنجیرباف؟ بعله. زنجیر منو بافتی؟ بعله. پشت كوه انداختی؟ بعله. بابا اومده چی چی آورده؟ نخود و كشمش. بخور و بیا با صدای چی؟...


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بر مبنای كتاب بازی های بومی و محلی نوشته مرتضی رضوانفر «شركت كنندگان در بازی «عمو زنجیرباف»، دست های یكدیگر را گرفته و یك نیم حلقه می سازند. دو نفر كه از قدرت و چابكی مناسبی برخوردار باشند بعنوان عمو زنجیرباف و سرگروه انتخاب می شوند و در دو سر این نیم حلقه قرار می گیرند، سرگروه با همراهی دیگر بازیكنان، سوالاتی را به صورت آهنگین از عمو می پرسد و عمو هم پاسخ می دهد.
عمو زنجیرباف؟ بعله. زنجیر منو بافتی؟ بعله. پشت كوه انداختی؟ بعله. بابا اومده چی چی آورده؟ نخود و كشمش. بخور و بیا با صدای چی؟ با صدای گاو (یا صدای حیوانات دیگر)
تا عمو اسم حیوانی را می برد، سرگروه و سایر افراد صدای آنرا درآورده و از زیردست عمو و نفر دومی كه به او متصل است، عبور می كنند؛ ازاین رو نفر دوم پیچ خورده و كتف بسته می شود و نخستین حلقه زنجیر تشكیل می شود.
این كار آنقدر تكرار می شود تا همه بازیكنان غیر از عمو و سرگروه كتف بسته و زنجیر می شوند. سپس عمو از یك طرف و سر گروه از سوی دیگر زنجیر را می كشند تا دست دو بازیكن از افراد زنجیر جدا شود.
در انتهای بازی، این دو نفر باید جریمه شوند.»1399/01/11
21:44:53
5.0 / 5
3625
تگهای خبر: شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان