برای درمان اعتیاد متادون بهتر است یا بوپرنورفین ؟

برای درمان اعتیاد متادون بهتر است یا بوپرنورفین ؟ جوان بین: مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا درباره مصرف داروی بوپرنورفین برای درمان اعتیاد می گوید: شاید این دارو برای برخی افراد قابلیت مصرفی بهتری داشته باشد اما در مجموع داروی متادون خصوصاً برای مصرف كنندگان هروئین نسبت به سایر داروها اثر بیشتری دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دو روز گذشته حمید جمعه پور_ مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: با توجه به این که برمبنای آخرین مطالعات انجام شده در حوزه درمان اعتیاد، عوارض مصرف داروی بوپرنورفین بمراتب کمتر از متادون است؛ به شکلی که متادون دارای عوارضی همچون خواب آلودگی، بی خوابی، یبوست، مشکلات جنسی، احساس نشئگی، احتمال اوردوز (مصرف بیش از اندازه) و... است، در جلسات کمیته درمان، کاهش لطمه و حمایت های اجتماعی و کارگروه های تخصصی این کمیته مقرر شد سیاست گذاری و برنامه ریزی صورت گیرد تا با شیبی ملایم درمان با داروی بوپرنورفین در سطح مراکز درمان اعتیاد کشور گسترش یافته و در عوض از تجویز و ارائه بدون اندیکاسیون داروی متادون کاسته شود.
وی ادامه داد: همچون راهکارهای پیشنهادی برای تحقق این موضوع، کاهش قیمت داروی بوپرنورفین یا بوپرنورفین/نالوکسان و تشویق جهت جایگزینی آن با متادون بود. در همین راستا مقرر شد در مراکز درمانی هر سال مصرف بوپرنورفین یا بوپرنورفین/نالوکسان به مقدار ۱۰ درصد افزایش و مصرف متادون ۱۰ درصد کم شود. بدین منظور قرار شد سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راهکارهای کاهش قیمت تمام شده داروی بوپرنورفین یا بوپرنورفین/نالوکسان را در اسرع وقت به ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کنند.
این درحالیست که سعید صفاتیان، مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در دنیا برای درمان اعتیاد چند نوع دارو وجود دارد که یکی از آنها متادون است و متادون از آن دسته داروهای اصلی درمان اعتیاد است، می گوید: عوارض دارویی متادون و بوپرنورفین برابر و شبیه به یکدیگر است. مصرف هر دوی این داروها می تواند عوارض کبدی، گوارشی، کلیوی و مسمومیت ایجاد کنند البته میزان مسمومیت بوپرنورفین نسبت به متادون مقداری کمتر است چونکه متادون داروی خالص مخدر است اما بوپرنورفین هم خاصیت مخدر و هم خاصیت ضد مخدری دارد.
وی درباره قرص بوپرنورفین اینطور می دهد: ماده اولیه این قرص از تبائین به دست می آید. بورپرنورفین قرص مخدری زیر زبانی است که فرد دارای اعتیاد برای درمان باید آنرا مصرف کند. قیمت آن نیز نسبت به متادون چند برابر بیشتر است که بالطبع قیمت آن در تعرفه های درمانی که از طرف وزارت بهداشت ابلاغ می شود بیشتر است.
بگفته صفاتیان، بیشترین میزان مصرف بوپرنورفین برای درمان اعتیاد به کشور فرانسه اختصاص دارد.
این درمانگر اعتیاد درباره تاثیر دارویی بوپرنورفین نسبت به متادون نیز بیان می کند: شاید بوپرنورفین برای برخی افراد قابلیت مصرفی بهتری داشته باشد اما در مجموع داروی متادون خصوصاً برای مصرف کنندگان هروئین نسبت به سایر داروها برای درمان اعتیاد تاثیر بیشتری دارد، البته در شرایطی این امکان وجود دارد که داروی متادون را تبدیل به بوپرنورفین کرد؛ یعنی زمانی که شخص به دوز خاصی از داروی متادون برسد می تواند داروی او را از متادون به بوپرنورفین تغییر داد.
صفاتیان افزود: اما مشکل اصلی این دارو «تولید» آن است که شاید تولید آن در کشور سخت باشد. همین طور قیمت ماده اولیه آن بالاست که بالطبع قیمت قرص را بیشتر می کند. مشکل دیگر آن نیز نحوه مصرف آن است برای اینکه از آنجایی که این قرص به صورت زیر زبانی مورد استفاده قرار می گیرد عموما معتادان علاقه ای به مصرف آن ندارند و این مساله در روند درمان بیمار بسیار مهمست که میل به مصرف داشته باشد.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا اشاره کرد: از آنجایی که این دارو شناخته شده تر است و پوشش دارویی و تنوع قرصی آن بیشتر است متادون آسان تر مورد استفاده قرار می گیرد.1399/04/28
13:42:51
5.0 / 5
2367
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان