كشف راهی برای خواندن نامه های قدیمی سربه مهر

كشف راهی برای خواندن نامه های قدیمی سربه مهر یک تیم بین المللی از پژوهشگران به روشی نوین دست یافته که بدون نیاز به باز کردن پاکت، محتوای نامه های سربه مهر به جا مانده از قرون گذشته را افشا می کند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه فیگارو، در کشفی جدید که می توانست جاسوسان دوران رنسانس و عصر روشنگری را به هیجان آورد، یک تیم از پژوهشگران بین المللی به سرپرستی جانا دمبروگیو، کتابدار کتابخانه های ام آی تی، روش جدیدی برای خواندن نامه های سربه مهر این دوران ابداع کردند، بدون این که به باز کردنشان نیازی باشد.
در تحقیقی که دوم مارس امسال (۱۲ اسفند ۹۹) در مجله Nature Communications انتشار یافت، این تیم جزئیات فرآیندهایی که برای غلبه به محرمانگی مکاتبات اروپاییان قرن هفدهم استفاده شده را تشریح کردند.
دانشمندان این تیم که گروه تحقیقاتی رمزگشایی از تاریخ (Unlocking History Research Group) نام دارد، در پروژه خود از یک جعبه باارزش از نامه ها که در موزه پست لاهه نگهداری می شود، استفاده کردند. این جعبه به دو رئیس پستخانه فلاندرز به اسامی سیمون دوبرین و ماری ژرمن تعلق داشت که به ترتیب در سالهای ۱۷۰۷ و ۱۷۰۳ میلادی چشم از جهان فروبستند و ۳۱۴۸ نامه از اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم در آن به یادگار گذاشتند. از این تعداد نامه ۵۷۷ مورد سربه مهر و باز نشده بودند.
پیدا کردن یک روش غیرتهاجمی برای خواندن نامه های مکتوب یک دغدغه جدی برای خدمات اطلاعاتی اروپا در دوران قبل از صنعتی شدن بود. بااینکه رمزگشایی از محتوای نامه هایی که تنها یک یا دوبار تا خورده بودند ممکن بود اما دستیابی به متن نامه ای که بیش از سه بار تا خورده و سربه مهر هم باشد چالش برانگیز بود و نا ممکن.
محققان برای حل این مشکل، نزدیک به ۲۵۰ هزار نامه دست نوشته را مورد مطالعه قرار دادند و به ۱۲ الگوی مختلف رسیدند. این تیم در ادامه با بهره گیری از نتایج به دست آمده و یک اسکنر قدرتمند اشعه ایکس که به مرکب حساس بود، به یک رویکرد محاسباتی کاملا خودکار رسیدند.
این روش در مدت زمان کوتاهی نتیجه مطلوب را به دنبال داشت. چهار نامه از جعبه نامه ها که به سال های ۱۶۸۰ تا ۱۷۰۶ تعلق داشتند بدون باز شدن، خوانده شدند. یکی از این نامه ها در سی و یکم ژوئیه سال ۱۶۹۷ از جانب مردی به نام ژک سینک از اهالی شهر لیل در فرانسه به قوم و خویشش در لاهه فرستاده شده بود و در آن خواسته بود رونوشتی از یک گواهی فوت را برایش بفرستد.


آنچه این روش را جذاب می کند، سرعت بالای آنست. با بهره گیری از چنین تکنیکی ظرف چند روز و حتی چند ساعت می توان محتوای یک نامه سربه مهر را خواند در صورتیکه باز کردن یک نامه سربه مهر ممکنست به گذشت سالها زمان نیاز داشته باشد. در آخر، غیرتهاجمی بودن این روش همین طور از لطمه رسیدن به این اسناد تاریخی شکننده و لطمه پذیر جلوگیری می کند.


1399/12/22
14:18:01
0.0 / 5
624
تگهای خبر: خدمات , صنعت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان