به همت رایزنی فرهنگی ایران صورت گرفت؛

برگزاری وبینار فرهنگی-ادبی بزرگداشت فردوسی در پاكستان

برگزاری وبینار فرهنگی-ادبی بزرگداشت فردوسی در پاكستان وبینار فرهنگی-ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای شهیر ایران زمین و پاسداشت زبان فارسی با حضور اندیشمندان ایران، پاکستان و افغانستان به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در اسلام آباد اجرا شد.به گزارش روز شنبه ایرنا، همزمان با فرا رسیدن روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، همایش فرهنگی- ادبی با حضور "سید محمد علی حسینی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، "احسان خزاعی" رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی و تعدادی از استادان برجسته، روسای بخش های زبان فارسی دانشگاه های مختلف و شاهنامه پژوهان از کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان بصورت مجازی انجام شد.

این وبینار فرهنگی-ادبی به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد با مشارکت بنیاد سعدی و بخش زبان فارسی دانشگاه پاکستانی "نومل" با هدف افزایش آگاهی علمی، شناساندن فرهنگ شاهنامه و تاثیر زبان فارسی در منطقه شبه قاره در فضای مجازی برگزار شد و پیام "غلامعلی حداد عادل" رئیس بنیاد سعدی و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی قرائت شد.

سخنرانان ضمن ابراز تسلیت و محکوم کردن عملیات تروریستی اخیر در به شهادت رساندن مردم مظلوم و بیگناه افغانستان، در مورد جایگاه و پیشینه درخشان زبان فارسی در منطقه شبه قاره، همین طور بررسی شاهنامه فردوسی از ابعاد مختلف به سخنرانی و ارائه مقاله پرداختند.

غلامعلی حداد عادل در قسمتی از پیام خود به این همایش ضمن تبریک این رویداد مهم فرهنگی اظهار داشت: امیدوارم پیام اصلی فردوسی در شاهنامه که اخلاق، انسانیت، عدل و داد، وطن دوستی، دفاع از استقلال، دشمن ستیزی و پاکی است، ما را در به کار گرفتن این بن مایه های اخلاقی و انسانی برای ساختن جهان آرمانی فردوسی یاری کند.سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در این جلسه اظهار داشت: شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی که محتوای غنی و سرشار از حکمت، اخلاق و دانش را در خود دارد را می توان کتاب صلح و دوستی و مهر آفرین بین ملت ها دانست.

حسینی، فردوسی را تأثیر گذارترین شاعر در ایران و نیز در پهنه پهناور ادبیات فارسی در سراسر جهان برشمرد.

رایزن فرهنگی سفارت ایران و نماینده بنیاد سعدی در پاکستان، زبان فارسی را زبان دوم جهان اسلام و میراث مشترک همه فارسی دانان در نقاط مختلف جهان دانست و اصرار کرد این زبان همیشه در قرون اخیر نیز الهام بخش بوده است.

دکتر "سلیم مظهر" قائم مقام دانشگاه پنجاب پاکستان ضمن اشاره به مشترکات فراوان فرهنگی ایران و پاکستان همچون اینکه سرود ملی کشور پاکستان به زبان فارسی می باشد، اظهار داشت: زبان فارسی حدود هشت و نیم قرن زبان رسمی این منطقه بوده است.

وی اضافه کرد: فردوسی نقش مهمی برای اعتلای فرهنگ مشرق زمین ایفاء و قلب و روان مردم این منطقه را نیز سیراب کرد.در ادامه این وبینار خانم "فلیحه زهرا کاظمی" رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه 'ال سی' بانوان شهر لاهور طی سخنانی پیرامون شخصیت حکیم فردوسی سخنرانی خودرا ارائه کرد و اظهار داشت: شاهنامه فردوسی حامل امید، سلامتی و دوستی می باشد و این حماسه سرای فارسی گوی ایران در شاهنامه خود به انسان دوستی ایرانیها و دیگر اقوام اشاره نموده است. ایشان در ادامه اظهار داشت: از فردوسی باید دوستی و امید را بیاموزیم.

"محمد رسولی" محقق و شاهنامه پژوه برجسته کشورمان طی سخنانی مطالبی درباب اهمیت و جایگاه شاهنامه فردوسی و زبان فارسی ارائه کرد و اظهار داشت: فردوسی زبان غنی فارسی را در شاهنامه خود گرامی داشت و با سرودن شصت هزار بیت مثل کوهی محکم و مانند آبی روان اشعاری را در شاهنامه به طوری زیبا سرود.

سایر سخنرانان همچون دکتر الهام حدادی درباب جاودانی شاهنامه فردوسی، دکتر محمد اقبال شاهد درباب زبان فارسی و حکیم توس فردوسی بعنوان حماسه سرای جهانی و جایگاه والای شاهنامه فردوسی در ادبیات و علاقه مندی مردم پاکستان به زبان فارسی، دکتر فرزانه اعظم لطفی درباب واژه شناسی فارسی در زبان های اردو و هندی در شاهنامه، دکتر اسماعیل آذر درباب شاهنامه و مفاهیم دینی و قرآنی، دکتر محمد سفیر درباب جایگاه و اهمیت زبان فارسی در دانشگاه های پاکستان، دکتر اسد الله محقق جهانی درباب فارسی بودن بیش از هشتاد درصد اشعار علامه اقبال لاهوری به سخنرانی و ارائه مقاله خود پرداختند.

۲۵ اردیبهشت روز ملی پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی» بزرگ‏ترین حماسه سرای ایران و یکی از حماسه سرایان بزرگ جهان است.


1400/02/25
11:06:07
5.0 / 5
615
تگهای خبر: دانشگاه , سلامت , كتاب , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان