۵ تمرین ساده برای رضایت از زندگی

۵ تمرین ساده برای رضایت از زندگی جوان بین: لاری سانتوس، استاد روانشناسی و علوم شناختی دانشگاه ییل آمریكا می گوید: بررسی های علمی ثابت كرده است كه رضایت از زندگی نیاز به یك تلاش آگاهانه دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، پروفسور سانتوس، مدرس كلاس هایی به نام "روانشناسی و زندگی خوب" می گوید: سعادتمندی ناگهان اتفاق نمی افتد. شما باید برای سعادت و رضایت تمرین كنید.
سانتوس معتقد می باشد كه این تمرینات كار ساده ای نیست و زمان احتیاج دارد. او كسی است كه در این باره تجربه خوبی دارد، چون "روانشناسی و زندگی خوب" را در دانشگاه تدریس می كند.
بنابر گزارش بی بی سی، كلاس های درس وی در تاریخ ۳۱۶ ساله دانشگاه ییل پرطرفدارترین بوده و با بیشتر از ۱۲۰۰ دانشجو در دانشگاه اخیرا ركورد بیشترین شركت كننده را شكسته است.
اساس درس های وی بر قواعد روان شناسی مثبت گرا استوار است؛ شاخه ای از روانشناسی كه درباره افزایش رضایت و تغییرات عادت های انسان تحقیق می كند.
اما چطور می توان نظریه های روان شناسی را در زندگی روزمره به صورت عملی به كار برد؟
سانتوس می گوید: رضایتمندی چیزی نیست كه همینطور اتفاق بیافتد. باید برای آن تمرین كنید. درست مثل ورزش و موسیقی كه باید مدام تمرین كنید تا پیشرفت كنید و بتوانید موفق شوید.
سانتوس دو بار در هفته به دانشجوهایش درس می دهد كه چگونه رضایت خویش را از زندگی بالا برند.
او همینطور از دانشجوهایش می خواهد كه هر یك برنامه های شخصی برای افزایش رضایت خود تهیه كنند تا به زندگی شادتر و سالمتری برسند.
در ادامه با چند تا از تمرین ها پروفسور سانتوس آشنا شوید:
۱. فهرست قدردانستنی ها
سانتون از دانشجویانش می خواهد كه در طول هفته هر شب فهرستی از چیزهایی كه به خاطرش حس قدردانی و شكرگزاری دارند تهیه كنند.
او می گوید: شاید به نظر كار ساده ای باشد اما ما می بینیم دانشجوهایی كه به صورت مرتب این تمرین را انجام می دهند، راضی تر هستند.
قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت كنید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خودتان را از همه چیز پاك كنید، از شبكه های اجتماعی كمتر استفاده كنید و خوب بخوابید۲. خواب بیشتر و بهتر
به گفته سانتوس، ممكن است به نظر تمرین ساده ای باشد اما خیلی ها موفق به انجام آن نمی شوند. هشت ساعت خواب شبانه برای تمام هفته.
سانتوس می گوید: شاید به نظر خیلی پیش پا افتاده باشد اما می دانیم كه خوابیدن بیشتر و بهتر احتمال مبتلا شدن به افسردگی را كاهش و رویكرد مثبت افراد به زندگی را بالا می برد.
۳. تمركز ذهن
باید هر روز ۱۰ دقیقه تمرین تمركز كنید. سانتوس می گوید از زمان دانشجویی تمرین مرتب تمركز ذهنی سبب می شده كه حس بهتری داشته باشد.
حالا كه استاد دانشگاه شده است به دانشجویانش سفارش می كند: تحقیقات مختلف نشان داده است كه مدیتیشن و سایر تمرین هایی كه توجه كامل ذهن را به خود جلب كند، می تواند شما را شادتر و سعادتمندتر كند.
۴. وقت بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانید
سانتوس می گوید: تحقیقات جدید نشان داده است كه وقت گذراندن با دوستان و خانواده به شما احساس رضایت از زندگی خواهد داد.
روابط اجتماعی و رابطه سالم با افراد و دیدارهای رو در رو به صورت مشخص سبب افزایش حس خوب زندگی و رضایت در انسان می گردد.
سانتوس می گوید: در لحظه زندگی كنید، حتما زمانی را برای دور هم بودن اختصاص دهید و آگاهانه مراقب باشید كه این زمان را چگونه سپری می كنید.
مفهوم زمان نقش بسیار مهمی در رضایت شما از زندگی دارد.
سانتوس می گوید: اغلب ما وقتی از ثروت صحبت می نماییم به این فكر می نماییم كه چقدر پول داریم، اما تحقیقات نشان داده است كه ثروت در واقع رابطه مستقیم با زمان دارد. از قدیم گفته اند وقت طلاست.
سعادتمندی ناگهان اتفاق نمی افتد. شما باید برای سعادت و رضایت تمرین كنید۵. حضورتان را در شبكه های اجتماعی كم كنید و معاشرت واقعی را بیشتر كنید
به نظر پروفسور سانتوس خیلی مهم است كه از حس رضایت غیرواقعی كه شبكه های اجتماعی و آنلاین تولید می كنند، دوری كنید.
سانتوس می گوید: تازه ترین تحقیقات نشان داده است افرادی كه از شبكه های اجتماعی مثلا اینستاگرام استفاده می نمایند در مقایسه با افرادی كه وقت كمتری در این شبكه ها می گذرانند، احساس رضایت كمتری می كنند.
پس بدین سان اگر می خواهید در زندگی شادتر باشید، از حالا شروع كنید: قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت كنید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خودتان را از همه چیز پاك كنید، از شبكه های اجتماعی كمتر استفاده كنید و خوب بخوابید.
اگر این سفارش ها برای دانشجویان دانشگاه ییل كارساز بوده است برای شما هم خواهد بود.1396/11/23
14:09:16
5.0 / 5
5257
تگهای خبر: خانواده , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان