در دیدار وزرای فرهنگ ایران و عراق تاكید شد؛

گام بلند تهران- بغداد در راه توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی زیارت عتبات عالیات برای مردم ایران تسهیل می شود

گام بلند تهران- بغداد در راه توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی زیارت عتبات عالیات برای مردم ایران تسهیل می شود جوان بین: وزرای فرهنگ ایران و عراق در دیدار دوجانبه بر همکاری همه جانبه در امتداد توسعه و تعمیق تعاملات و روابط فرهنگی و هنری و دینی میان دو کشور تاکید نمودند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی یکشنبه شب- ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱- در دیدار با حسن ناظم که در تالار وحدت تهران انجام شد با خیر مقدم به همتای عراقی خود، به اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو ملت ایران و عراق به نشست و دیدار دوجانبه با وی در امتداد ارتقای روابط و تعاملات فرهنگی و هنری اشاره نمود و اظهار داشت: قرار شد بیانیه مشترک درباب همکاریهای فرهنگی و هنری همین طور دینی با دولت دوست و برادر عراق آماده و به امضا برسانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گفت و گوهای انجام شده با وزیر فرهنگ عراق اشاره نمود و اظهار داشت: مقرر شده بر طبق تفاهمنامه ای که به امضای طرفین می رسد تسهیلات جدیدی در حوزه زیارت توسط طرف عراقی برای حضور مردم ایران در پیاده روی اربعین، عاشورا و تاسوعای حسینی، محرم و... فراهم گردد.
رییس شورای هنر کشور همین طور به توافق انجام شده در حوزه همکاریهای سینمایی اشاره نمود و اظهار داشت: مقرر شده برنامه های مختلف سینمایی و هنری و نمایشی در قالب هفته های فرهنگی در دوکشور اجرا شود.
اسماعیلی همین طور از برگزاری هفته فیلم ایران با پخش چندین فیلم سینمایی در کشورعراق - بغداد آگاهی داد و اضافه کرد: در توافق صورت گرفته، قرار شد در آینده نزدیک این هفته فیلم در بغداد اجرا شود.
عضو کابینه دولت مردمی در ادامه به اشتراکات فراوان فرهنگی و تمدنی میان دوکشور اشاره نمود و افزود: دوکشور ایران و عراق مصمم هستند در حوزه توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری و دینی از همه ظرفیت ها استفاده کنند.
در ادامه وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی جمهوری عراق نیز با تشکر و قدردانی از میزبانی خوب ایران از وی و هیات همراه، اظهار داشت: در وضعیت فعلی بعد از فراگیری کرونا و فروکش کردن این ویروس منحوس، تلاش ما این است که در جهت توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی گام های رو به جلو برداریم.حسن ناظم به حضور خود در شهرهای قم و مشهد طی روزهای گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: گفت و گو و مذاکرات انجام گرفته با طرف ایرانی نویدبخش انجام کارهای مشترک و توسعه روابط فرهنگی و هنری است.
وی همین طور به امضای بیانیه مشترک برای انجام کارهای فرهنگی و هنری و دینی اشاره نمود و اظهار داشت: توافق شد که هفته های فرهنگی و هنری در دو کشور برپا و همین طور بزودی هفته فیلم ایران در بغداد اجرا شود.
وزیر فرهنگ و گردشگری عراق در ادامه همین طور از ارائه و درنظر گرفتن تسهیلات ویژه در موسم اربعین برای راهپیمایان این رویداد بزرگ دینی آگاهی داد.
ناظم همین طور اشاره کرد: تلاش ما این است که در امتداد منافع و مصالح دو کشور کارهای فرهنگی و هنری فشرده را در دستور کار داشته باشیم.
وزیر فرهنگ عراق در حین حال اشاره کرد: معتقدیم توسعه فعالیت ها در همه زمینه ها، سنگ بنایی برای تقویت روابط فرهنگی و هنری دوکشور خواهد بود.
پیش از این دیدار، حسن ناظم و هیات همراه از بخش های مختلف تالار وحدت تهران بازدید و در جریان روند فعالیت و بخش های مختلف این مجموعه قرار گرفتند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این دیدار در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص علت پیگیری موضوع زیارت اربعین وعتبات عالیات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی ایران به سبب اهمیت موضوع زیارت، این بخش را از موضوع گردشگری مجزا دانسته و با استقرار سازمان حج و زیارت در زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع زیارات شامل حج واجب و عمره، عتبات عالیات، سوریه و دیگر حرمین شریفین توسط این سازمان انجام می شود.
اسماعیلی همین طور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص این که جمهوری اسلامی ایران به چه میزان در مسئله مبارزه با سرقت و انتقال غیرقانونی آثار باستانی و تمدنی کشور عراق کمک حال این کشور خواهد بود و همین طور متقابلاً در کشور ایران برای جلوگیری از اینطور اقدامات چه تدابیری را مدنظر دارند؟ اشاره کرد: سیاست قطعی دولت جمهوری اسلامی ایران حفظ آثار باارزش باستانی و تمدنی است و در همین زمینه قسمتی از ماموریت ها مربوط به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بخش دیگری که مربوط به صیانت از آثار باارزش هنری است به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباب صیانت از گنجینه های هنری محول شده که در همین راستا آثار در موزه هنرهای معاصر و دیگر موزه هایی که در دست ساخت در مشهد و همدان است، نگه داری می شوند.
به گفته وی، با این روش آثار هم از نظر نگه داری سالم می مانند و هم از سرقت و چپاول آنها توسط افراد غیر و بیگانه جلوگیری خواهند شد.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی جمهوری عراق نیز دراین نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوال سرقت و قاچاق آثارکشورش، اشاره کرد: از جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای همسایه می خواهیم ضمن کمک و همکاری همه جانبه در مبارزه با قاچاقچیان و جلوگیری ازسرقت آثار باستانی عراق، سدی برابر قاچاق آثار فرهنگی، باستانی و تمدنی این کشور باشد.
حسن ناظم در عین حال همین طور به رایزنی برای بازگشت آثار باستانی مربوط به عراق از کشورهای مختلف اشاره و اشاره کرد: دراین زمینه تعاملاتی را با کشورهای مختلف انجام دادیم و موفق شده ایم ۱۷ هزار قطعه باستانی را به کشور عراق بازگردانیم.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه های مشترک برای استواری روابط دو کشور هم توضیح داد: طی سالهای قبل روابط فرهنگی و هنری ایران و عراق به هیچ وجه قطع نشده بلکه بخاطر شرایط کرونائی مقداری نمایشگاه های هنری کم رنگ شد، اما روابط ادامه دار بود و ما در عراق رابطه خیلی خوب و مستمری را با رابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد داریم.
ناظم برگزاری هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در بغداد را مهم دانست و اظهار داشت: پیشنهاد برگزاری هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در بغداد خوشبختانه با پاسخ مثبت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران همراه بود و ما در این سفر تاکید داشتیم که به دنبال دستاورد حقیقی هستیم پس در این سفر مدیرکل امور سینما و هنرهای نمایشی عراق ما را همراهی می کند و ما در گفتگوهای مشترک به این توافق رسیدیم که در زمینه سینما روابط خیلی خوبی با سینمای ایران داشته باشیم چونکه سینمای ایران آوازه بین المللی دارد.
وزیر فرهنگ عراق دربخش دیگری از این جلسه خبری به موضوع نشر و انتشار کتاب هم اشاره کردو اضافه کرد: موضوع انتشار و ترجمه کتاب نیز از مطالبی بود که در نشست دوجانبه با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد آنها توافق هایی انجام شده است.
ناظم افزود: درباره برگزاری نمایشگاه های مشترک کتاب نیز دو کشور حضور پررنگ تر صورت خواهد گرفت بدین سبب آغوش ما برای هرگونه همکاری دراین زمینه باز است.
به گزارش جوان بین به نقل از خبرگزاری ایرنا، حسن نظام روز پنجشنبه نوزدهم خرداد وارد تهران شد و در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) مورد استقبال رسمی حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار گرفت.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی جمهوری عراق که در صدر هیأتی بلندپایه به ایران سفر کرده است با مقامات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت و گو و رایزنی کرد و همچنان دیدارهای ایشان با مسئولان ایرانی ادامه دارد. وی با سفر به مشهد مقدس در آیین اختتامیه نوزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) شرکت کرد.
حسن ناظم همین طور در ادامه حضور خود در ایران ضمن سفر به شهر قم با علما و اندیشمندان کشورمان دیدار و از موزه مقاومت در باغ موزه دفاع مقدس و موزه ملی ایران و موزه هنرهای زیبا و کاخ موزه سعدآباد بازدید خواهدنمود.
در مراسم استقبال رسمی از وزیر فرهنگ عراق، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جدید عراق در تهران، حجت الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی کشورمان در عراق حضور داشتند.


منبع:

1401/03/23
09:16:06
5.0 / 5
1968
تگهای خبر: تسهیلات , سفر , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان