سفارش ای به والدین برای انتخاب و خرید بازی ها كامپیوتری كودكانشان

سفارش ای به والدین برای انتخاب و خرید بازی ها كامپیوتری كودكانشان جوان بین سفارش ای به والدین برای انتخاب و خرید بازی ها كامپیوتری كودكانشان


منصوره فضیلتی با اشاره به اینكه بازی های كامپیوتری در نوع شكل گیری شخصیت كودكان بسیار اثرگذار است، بیان كرد: شكل گیری رفتارهای مختلف در كودكان بیشتر با استفاده از مشاهده رفتارهای دیگران و الگوبرداری از آنهاست و باتوجه به اینكه بخش عمده شخصیت كودكان در حال شكل گیری است؛ همانندسازی و الگوبرداری تاثیر زیادی در یادگیری آنها دارد.
وی افزود: ذهن كودكان نسبت به بزرگسالان بیشتر تحت تاثیر موضوعات پیرامونی و درگیر محتوای موضوعاتی كه با آن مواجه می شوند، است؛ هیجانات بازی ها بر شخصیت آنها بسیار اثرگذار است ازاین رو رفتار كودك به مرور با محتوا و هیجان بازی های كامپیوتری همسو خواهد شد. به خصوص بازی هایی كه شخصیت بازی تلاش دارد با پرخاشگری و زورگویی حق دیگران را ضایع كند و به آنچه كه می خواهد برسد.
این روانشناس تخصصی كودك كه اعتقاد دارد كودكان می توانند با بازی های كامپیوتری همذات پنداری كنند، تصریح كرد: كودكان به خصوص در سنین زیر پنج سال به علت قوه تخیل فعال عموما به دنبال ماجراجویی هستند؛ آنها دوست دارند در بازی های كامپیوتری خویش را به جای شخصیت محبوبشان بگذارند و با الگوبرداری از كاراكتر بازی آرزوها، هیجانات و خواسته هایی كه قادر به بیان نیستند را بروز دهند.
فضیلتی در ادامه صحبتهایش به مزایای بازی های كامپیوتری اشاره نمود و اظهار داشت: محتوا و پیام بازی ها به رشد خلاقیت و مهارت های شناختی ( مهارت حل مساله و تقویت در تصمیم گیری) كودكان كمك می نماید درصورتی كه مدت زمان این بازی ها طولانی نباشد باعث تقویت در هماهنگی چشم و دست خواهد شد. به قول وی ترغیب به سخت كوشی، تولید انگیزه و نشاط، پرورش مهارت های اجتماعی در بازی های گروهی، افزایش یا تولید هیجان مثبت با استفاده از تاثیر بر ساز و كار عصبی در اختلالات مزمن مانند افسردگی، پاركینسون، اوتیسم و...، كاهش استرس، یادگیری مدیریت بهتر با برنامه ریزی، توانایی انجام چند فعالیت به صورت همزمان را از دیگر مزایای بازی های كامپیوتری است.
این روانشناس تخصصی كودك با اشاره به اینكه بازی های كامپیوتری علاوه بر مزایا می تواند معایبی را هم همراه داشته باشد، بیان كرد: باتوجه به اینكه در خیلی از این بازی ها واقعیت ها اغلب اغراق می شوند كودكانی كه نتوانند مرز بین خیال و واقعیت را تشخیص دهند امكان دارد با عوارضی چون واكنش های رفتاری شدید نسبت به وقایع روزمره مانند پرخاشگری، بیش فعالی، بی خوابی و كابوس های شبانه مواجه شوند.
فضیلتی خستگی تمركز ناشی از بازی های طولانی مدت و مكرر، تاثیر منفی بر توجه و فرآیند یادگیری آن ها را از دیگر اثرات منفی بازی های كامپیوتری در كودكان دانست و اضافه كرد: تحقیقات نشان داده كودكانی كه روزانه بیش از دو ساعت وقت خویش را صرف بازی های كامپیوتری و ویدیویی می كنند دو برابر بیشتر دچار مشكلات توجه و یادگیری می شوند.
وی با اشاره به اینكه این بازی ها از نظر جسمانی عوارضی برای كودكان تولید می كند؛ سردرد، كبودی زیر چشم، دست درد، گردن درد، تغییر شكل ستون فقرات، مشكلات مربوط به انگشت شست، انقباض عضلانی، اختلال در خوردن و عدم رعایت بهداشت فردی و عدم تحرك را از عوارض جسمانی بازی با كامپیوتر دانست.
این روانشناس تخصصی كودك در انتها ضمن سفارش به والدین در این زمینه پیشنهاداتی عرضه داد: خانواده ها در انتخاب و خرید بازی ها دقت كافی داشته باشند و با نظارت دقیق و درست برای كودكان خود بازی های كامپیوتری تهیه كنند. از خرید بازی های كامپیوتری كه باعث ترس در كودكان، تولید رفتارهای پرخاشگرانه و یا رفتارهایی كه متناقض با فرهنگ ایرانی و اسلامی می گردد خودداری شود. در برخی از روزها بازی با كامپیوتر به صورت كلی متوقف شود و فعالیت های فیزیكی و ورزشی جایگزین شود.در صورت اصرار مكرر و بیش از اندازه كودكان به بازی تا حد ممكن خواسته او به تعویق بیفتد و با دلایل منطقی كودك را متقاعد كنید كه ساعات مشخص شده برای بازی با كامپیوتر كافی است.
وی در انتها تصریح كرد: بهتر است والدین زمانی از روز را به كودكان خود اختصاص دهند و با صبوری و آرامش كنار فرزندان خود بنشینند و بازی های آن ها را تماشا كنند و در مورد آنچه می بینند اظهار نظر كنند؛ بازخورد مناسب والدین سبب می گردد تا كودكان مرز بین خوب و بد را تشخیص دهند چون كه زمینه ساز رفتارهای آنها در بزرگسالی خواهد بود، همینطور همراهی والدین به تعامل و ارتباط صمیمانه آنها كمك خواهد نمود. 42237

1397/06/26
14:09:35
5.0 / 5
5091
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان