كودكان معتاد گرفتار در چرخه درمان ناقص

كودكان معتاد گرفتار در چرخه درمان ناقص جوان بین: در حالی كه معاون سازمان بهزیستی كشور پیش از این به انتشار نامه «درمان سرپایی كودكان معتاد» و بازگشت این كودكان بین خانواده های صدمه دیده بعد از درمان اولیه واكنش نشان داده و از مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر برای نگهداری طولانی مدت این دسته از معتادان در مراكز شبانه روزی به منظور دور بودن از محیط صدمه زا اطلاع داده بود؛ سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر وظیفه نگهداری این كودكان را برعهده سازمان بهزیستی دانست و اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد نگهداری از این كودكان مسئولیتی ندارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دكتر فرید براتی سده، معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور پیش از این با اشاره به نامه اخیر دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد « درمان سرپایی» كودكان معتاد اظهار داشته بود: درمان سرپایی به این مفهوم است كه این كودكان بعد از سم زدایی، امكانات و خانواده ای دارند كه می توانند به آن رجوع كنند، این درحالیست كه می دانیم اغلب این كودكان متعلق به خانواده های صدمه دیده ای هستند كه بازگشت آنان به مفهوم به سرانجام نرسیدن تمام تلاش های پیشین است.
وی در واكنش به انتقادات وارد شده برای عدم نگهداری از كودكان سم زدایی شده توسط بهزیستی و بازگشت آنان به محیط های صدمه زا اظهار نمود: بخش زیادی از این كودكان از خانواده های غیر منسجم، صدمه دیده و گرفتار مشكل هستند. بهزیستی معتقد است برای درمان این كودكان نیازمند مراكز درمان شبانه روزی هستیم، اما ستاد مبارزه با مواد مخدر فعلا با این مورد مخالف است. در درمان سرپایی این كودكان به مراكز علوم پزشكی رجوع می كنند كه در بیشتر مواقع پذیرش نمی شوند، این درحالیست كه داستان با پذیرش این كودكان و انجام سم زدایی هم به آخر نمی رسد، چراكه اگر كودك درمان هم شود، به همان خانواده صدمه دیده بر می گردد بنابراین درمان او بی سرانجام می گردد.

دكتر پرویز افشار در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این گفته، با اشاره به اینكه مراكز اقامتی درمان اعتیاد مانند TCها ( درمان اجتماع مدار) حداكثر 6 ماه تا یكسال می توانند از كودكان معتاد زیر 18 سال نگهداری كنند در این باره اظهار داشت: بعد از درمان اعتیاد، مشكل اصلی این افراد سرپرستی و حضانت آنهاست كه قانون به شكل شفاف مشخص كرده كه این حوزه مربوط به سازمان بهزیستی است.
وی با اشاره به اینكه نوجوانان زیر 18 سال كه به اعتیاد مبتلا هستند احیانا والدین معتادی هم دارند، اضافه كرد: درد این كودكان بی سرپرستی و بد سرپرستی است. مراكز اقامتی دراز مدت برای درمان اعتیاد حداكثر در قالب TCها مشغول به فعالیت هستند كه حداكثر مدت زمان نگهداری از آنها بین 6 ماه تا یك سال است. زمانیكه ستاد مبارزه با مواد مخدر مسئولیت درمان اعتیاد این كودكان را انجام داد و آنها را سم زدایی و پاك كرد، در واقع وظیفه حوزه خودش را انجام داده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار داشت: هزینه نگهداری این كودكان، چه در قالب مراكز اقامتی و چه در قالب مراكزی مانند شبه خانواده ها، تحویل دادن آنها به سرپرست های موقت یا دائم جزو وظایف ذاتی سازمان بهزیستی است كه ستاد مبارزه با مواد مخدر وارد آن نمی شود، چون كه این كار جزو وظایف آن هم نیست. ستاد مبارزه با مواد مخدر وظیفه ندارد تا مراكز دراز مدت برای نگهداری چند ساله كودكان معتاد تاسیس كند.
وی در ادامه اظهار نمود: اگر ستاد مبارزه با مواد مخدر بخواهد مراكز بلند مدتی را راه اندازی كند و این افراد به تدریج وارد آن شوند باید یك شهر بسازد كه افراد كم كم به آن اضافه می شوند، حال آنكه این اقدام نه در چارچوب وظایف ستاد است و نه از لحاظ منطقی و نه تجارب بین المللی، معقول است.
افشار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه تا كنون 1070 مركز اقامتی و كمپ در قالب مراكز ماده 15 ترك اعتیاد و بین 18 تا 20 مركز ماده 16 در سراسر كشور مشغول فعالیت هستند اظهار داشت: مراكز نگهداری از معتادان و مراكز ماده 16 به طور كامل به سازمان بهزیستی واگذار شده و بودجه آنها هم پرداخت شده است. تخصیص سالانه آنها هم نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی یافته است. این مراكز تا كنون 50 درصد از بودجه مراكز مبحث ماده 16 قانون ستاد مبارزه با مواد مخدر را دریافت كرده اند.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه خاطرنشان كرد: ارتباط خوبی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی در زمینه مدیریت این مراكز وجود دارد. مراكز مبحث ماده 16، همه تجهیز شده اند و از امكانات خوبی برخوردار می باشند. مراكز ماده 15 هم وضعیت چندان نامناسبی ندارند ولی با این وجود مراكزی كه با برخی محدودیت ها رو به رو هستند درقالب سیستم های بازرسی بر آنها نظارت شده و تذكرات لازم به آنها داده می گردد. اگر مركزی حداقل استاندارها را نداشته باشد، ملزم می گردد تا استاندارهای لازم را فراهم كند.1396/09/25
13:37:20
5.0 / 5
4634
تگهای خبر: بهزیستی , خانواده , كودكان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان