اخطار انجمن داروسازان درباره آمپول تبلیغی مهناز افشار برای معتادان

اخطار انجمن داروسازان درباره آمپول تبلیغی مهناز افشار برای معتادان به گزارش جوان بین نایب رئیس انجمن داروسازان ایران به موج بوجود آمده در فضای مجازی و معرفی یك آمپول توسط مهناز افشار جهت پیشگیری از مرگ ناشی از سوء مصرف مواد واكنش نشان داد.


دكتر سید علی فاطمی - داروساز و متخصص فارماكولوژی در گفت وگو با ایسنا، در این باره اظهار داشت: نوع تزریقی "نالوكسان"، یك داروی ضد مسمومیت با مواد مخدر است كه از آن برای تشخیص اعتیاد هم می توان استفاده نمود. واقعیت این است كه تجویز صحیح و به موقع این دارو می تواند جان یك فرد مسموم به مواد مخدر هم خانواده تریاك نظیر مورفین، متادون، هروئین و فنتانیل را كه قادر به تنفس نیست و در آستانه مرگ قرار گرفته را نجات دهد.
وی اضافه كرد: اما باید توجه داشته باشیم كه تزریق خودسرانه نالوكسان، می تواند بسیار خطرناك باشد و عوارض متعددی به دنبال داشته باشد. ضمن اینكه این دارو تاثیری در رفع مسمومیت با داروهای خواب آور مانند كلونازپام و مواد محرك مانند كوكائین، اكستازی، شیشه و... ندارد و متاسفانه شاهد شیوع چنین حرف های بی پایه ای در بین مردم از جانب برخی چهره های غیرعلمی هستیم.
فاطمی اظهار داشت: آمپول نالوكسان معمولا در داروخانه های بیمارستانی و برای بخش مسمومین در دسترس می باشد و توزیع عمومی در داروخانه ها ندارد.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران اظهار داشت: نالوكسان جزء داروهای بدون نسخه یا OTC نیست كه مردم بتوانند آنرا راحت از داروخانه ها تهیه كنند، بلكه حتما به تجویز پزشك نیاز دارد و باید تزریق آن زیر نظر پزشك انجام شود؛ چون استفاده از این دارو می تواند سبب بروز علایم سندرم شدید قطع مصرف مواد مخدر و تشنج در فرد معتاد شود.1397/09/14
14:32:56
5.0 / 5
4550
تگهای خبر: پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان