رئیس سازمان بهزیستی كشور تشریح كرد

كمبود نیرو در شیرخوارگاه آمنه، پوشش ۲۶ هزار كودك بی سرپرست و بدسرپرست

كمبود نیرو در شیرخوارگاه آمنه، پوشش ۲۶ هزار كودك بی سرپرست و بدسرپرست جوان بین: رئیس سازمان بهزیستی كشور از پوشش 26 هزار كودك بی سرپرست و بدسرپرست در سازمان بهزیستی آگاهی داد و اظهار داشت: حدود 10 هزار نفر از این فرزندان در مراكز شبه خانواده نگهداری می شوند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا ضمن بازدید از شیرخوارگاه آمنه اظهار داشت: یكی از اشكالات شیرخوارگاه آمنه تعداد نیروی انسانی است كه در این زمینه با محدودیت هایی روبرو می باشیم. امیدواریم ضمن رایزنی با سازمان امور اداری و استخدامی كشور بتوانیم افراد متخصص در رابطه با مراقبت های نگهداری از كودكان و شیرخواران را جذب نماییم.

وی ادامه داد: با افزایش تعداد این افراد استانداردهای نگهداری فرزندان نیز ارتقاء می یابد. امیدواریم دستورالعمل ها در بحث كنترل بیماریهای واگیر را بیشتر از پیش ارتقاء دهیم و تراكم فرزندان در این مراكز را نیز كاهش دهیم.

رئیس سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه یكی از سیاست های اصلی این سازمان رشد و افزایش فرزندخواندگی است اظهار نمود: بر طبق این سیاست، سامانه جامع فرزندخواندگی در كشور در حال راه اندازی بوده و در استان تهران به شكل پایلوت در حال انجام می باشد. سیاست بهزیستی این است كه فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست بجای حضور در مراكز، در خانواده ها به شكل امین موقت یا فرزند خواندگی دائمی حضور داشته باشند.

قبادی دانا افزود: در طول سال های اخیر آسایشگاه ها و یتیم خانه ها جایشان را به مراكز نگهداری شبه خانواده داده اند، بطوریكه كودكان بتوانند در كنار هم به شكل خانواده بزرگ شوند و تعلق خاطر و صمیمیتشان نیز نسبت به خانواده حفظ شود.

وی با اشاره به اینكه معتقدیم تقویت بنیان خانواده به شكل خانواده های جایگزین، فرزندخواندگی، امین موقت و در صورت ضرورت مراكز شبه خانواده باید برای كودكان بی سرپرست فراهم گردد افزود: این دست موارد سبب تقویت روحی، روانی و معنوی كودكان شده و سلامت جسمی آنها را ارتقاء می بخشد.

به گفته قبادی دانا هم اكنون ۲۶ هزار فرزند بی سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند كه ۱۰ هزار نفر از آنان در مراكز شبه خانواده به سر می برند و ۱۶ هزار نفر از آنها نیز در خانواده های جایگزین نگهداری می شوند.

رئیس سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه طی سالهای اخیر میزان فرزندخواندگی رشد خوبی پیدا كرده است اشاره كرد: امیدواریم بتوانیم روند فرزند خواندگی را بیشتر از پیش تسهیل نماییم تا كسانی كه نسبت به این عمل تمایل دارند با مشكلات كمتری مواجه شوند. خانواده هایی هستند كه با وجود داشتن فرزند، می خواهند فرزندانی را نگهداری كند كه اتفاقاً معلول هستند پس باید در سیاست گذاری ها شرایطی را فراهم نماییم كه این افراد با مشكلات كمتری بتواند وارد این كار خیرخواهانه شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: امسال برای نخستین بار مجموعه شركت های سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی موسوم به «شستا»به طور متمركز و با تلاش مدیرعامل این سازمان و سیاستگذاری وزیر تعاون، به دنبال مسئولیت اجتماعی شان، مبالغ كمك هایشان را به حساب سازمان بهزیستی واریز كردند تا صرف ساخت مسكن با اولویت مددجویان مناطق سیل زده شود.

قبادی دانا با اشاره به قرارداد سازمان بهزیستی با بسیج سازندگی نیز توضیح داد: به دنبال این قرارداد مسئولیت ساخت ۵ هزار واحد مسكونی با اولویت مناطق سیل زده به عهده بسیج سازندگی قرار گرفته است كه با سهم آورده مددجویان، كمك بلاعوض بهزیستی، كمك بسیج سازندگی و با همكاری بنیاد مسكن انجام می شود.

وی با اشاره به اینكه در آینده نزدیك شاهد افتتاح نخستین مسكن مددجویان در استان مازندران خواهیم بود افزود: مراحل ساخت مسكن در سایر استان ها نیز شروع شده است. به دنبال سیل اخیر حدود ۲۰۰۰ مسكن مددجویان تخریب شده با عنایت به فعالیت سامانه ثبت خسارات ناشی از سیل ۱۱ حالت مختلف شامل خسارت وسایل زندگی، تخریب و لطمه دیدگی مسكن، لطمه دیدگی دام، طیور، زمین های كشاورزی و... مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از كد ملی مددجویان ثبت شده است.
وی افزود: در خرم آباد نیز ۵۰۰ خانوار كه وسایل زندگی شان گرفتار لطمه شده بود با كمك خیرین و مجموعه «عصر جدید» توانستند وسایل زندگی شان را تحویل بگیرند.

منبع:

1398/03/02
12:44:16
5.0 / 5
4403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان