با آخر دادن به خشونت ضد زنان، جهان را نارنجی كنیم!

با آخر دادن به خشونت ضد زنان، جهان را نارنجی كنیم! به گزارش جوان بین معضل جهانیِ خشونت ضد زنان و دختران یكی از گسترده ترین، پایدارترین و مخرب ترین اَشكال نقض حقوق بشر در دنیای امروز است كه به خاطر عواملی چون مصونیت از مجازات، سكوت و ننگ مربوط به آن تا حد گسترده ای گزارش نشده باقی می ماند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، برای روشن تر شدن مبحث خشونت ضد زنان و دختران، اعلامیه رفع خشونت ضد زنان كه توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۳ میلادی صادر شده، خشونت ضد زنان را "هرگونه خشونت مبتنی بر جنسیت كه منجر به صدمه های جسمی، روانی یا جنسی شده یا احتمال این صدمه ها را ایجاد كند یا باعث رنج زنان همچون تهدید به چنین اعمالی یا محرومیت الزامی یا اختیاری از آزادی، چه در زندگی عمومی و چه در زندگی خصوصی آنها شود" تعریف كرده است.
خشونت ضد زنان هم چنان مانعی برای دستیابی به برابری، توسعه، صلح و هم چنین تحقق حقوق بانوان و دختران است. به صورت كلی وعده های اهداف توسعه پایدار (SDG) كه "جا نماندن هیچ فردی" از این اهداف است، بدون آخر دادن به خشونت ضد زنان و دختران محقق نمی گردد.
شعار سال ۲۰۱۹ میلادی برای روز جهانی رفع خشونت ضد زنان "جهان را نارنجی كنید: كمپین «برابری نسل» در مقابل تجاوز می ایستد" انتخاب شده است. مانند سال های گذشته روز جهانی رفع خشونت ضد زنان امسال هم آغاز ۱۶ روز فعالیت را كه در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، یعنی "روز جهانی حقوق بشر" آخر می یابد، برجسته می سازد.
در ادامه چند آمار اخطار دهنده به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در زمینه خشونت ضد زنان و دختران آورده شده است:
- بنابر آمار جهانی از هر سه دختر و زن، یك نفر در طول زندگی خود خشونت جسمی یا جنسی را تجربه می كند كه اغلب از سوی شریك زندگی آنها رخ می دهد.
- تنها ۵۲ درصد از زنان متاهل در مورد روابط جنسی، استفاده از وسایل پیشگیری از حاملگی و مراقبت های بهداشتی خود اختیار تصمیم گیری دارند.
- حدود ۷۵۰ میلیون زن و دختر هم اكنون در سراسر جهان زندگی می كنند كه قبل از ۱۸ سالگی خود ازدواج كرده اند.
- از هر دو قتل زنان یك قتل توسط شریك زندگی یا اعضای خانواده زنان صورت گرفته است، این در شرایطی است كه همین آمار برای مردان یك مورد قتل به دست نزدیكان از هر ۲۰ مورد است.
- ۷۱ درصد از كل قربانیان قاچاق انسان در سراسر جهان زنان و دختران هستند و سه چهارم از آنها مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند.
- خشونت ضد زنان یكی از علل جدی مرگ و میر زنان و دختران است و شمار قربانیان آن در بین "زنان در سنین باروری" به همان اندازه قربانیان سرطان بوده و نسبت به تصادفات رانندگی و مالاریا هم قربانیان بیشتری از زنان می گیرد.1398/09/05
14:48:50
5.0 / 5
4787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان