تاثیر بافت شهری بر میزان جرم در مناطق حاشیه ای

تاثیر بافت شهری بر میزان جرم در مناطق حاشیه ای جوان بین: یك كارشناس بافت شهری تاثیر بافت شهری بر میزان جرم و جنایت در مناطق حاشیه ای را تشریح نمود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دكتر موسی حاجیانی ضمن بررسی شهرسازی و نظم هندسی در شهر و ارتباط آن با میزان جرم و جنایت در مناطق حاشیه نشین اظهار داشت: یكی از راه های موثر این است كه این آشفتگی هندسی و عدم گردنگیر استانداردها و سرانه پایین خدمات در این مناطق بهبود پیدا كند. این درحالیست كه این مساله در مناطق حاشیه نشین شهری مغفول مانده و فقط حداقل ها رعایت شده و این اصلا مناسب نمی باشد و آنچنان نظمی مشاهده نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه مناطق حاشیه نشین نظم هندسی موزونی ندارند و معمولا سرانه خدمات شهری نیز در آنها پایین است، اضافه كرد: این بی نظمی، عدم انتظام شهری و عدم اختصاص سرانه سبب می شود میزان بزه كاری و جرم در این مناطق به نسبت فضاهایی كه شرایط مطلوب تری دارند، بالاتر باشد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه هارمونی فضا، انضباط و رعایت استانداردهای شهری، مسائل هندسی، سازه ای و ساختمانی و فرم های كالبدی تاثیر مستقیمی بر میزان جرم و جنایت در این محیط ها دارد، اظهار نمود: اگر در این حیطه ساماندهی صورت بگیرد اساسا از میزان اتفاقات ناگوار، همچون جرم و جنایت در این مناطق كاسته خواهد شد.
وی به نوع ساختار در مناطق حاشیه نشین اشاره نمود و اظهار داشت: چون كه این مجموعه های حاشیه ای به صورت كلونی رشد می كنند و از قبل طرح هادی یا مدونی برایشان وجود ندارد ساماندهی شان بعد از ساخته شدن دشوار است و بهتر است پیش از اینكه این اتفاق بیفتد برنامه های رشد و توسعه ای این نوع مناطق را مدون نماییم.
حاجیانی افزود: چون در غیر این صورت باید به شیوه های سخت متوسل شویم تا این كار را انجام دهیم. اما می توانیم با قانونمند كردن توسعه ساخت و ساز و نظارت بیشتر فنی و مهندسی روی این مسائل كاری نماییم كه حداقل این نوع مناطق با یك شرایط مطلوب و مطابق استانداردهای ملی و بین المللی رشد كنند.
وی با اشاره به اینكه نهادهای بسیاری دراین زمینه تاثیر گذار هستند، عنوان كرد: عمده بار مسئولیت روی شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور است كه برای این نوع شهرها نظم هندسی مشخصی را تعیین می كنند.
این كارشناس بافت شهری اضافه كرد: شهرداری ها ارگان هایی هستند كه نظم هندسی را پیاده سازی كرده و حوزه گسترش شهر را تعیین می كنند. سازمان هایی مثل نظام مهندسی و شركت های مهندسی كه در حوزه ساختمان و شهرسازی و رشته های در رابطه با آن فعالیت می نمایند هم نیروی فنی هستند كه طراحی و نظارت بر توسعه و ساخت و ساز هندسی در مناطق حاشیه نشین را می توانند كنترل كنند و بهبود دهند.
منبع:

1398/10/30
16:11:38
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان